S M XL

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela

Kuratorzy: Andrzej Pepłoński / Natalia Czarcińska

Wystawa S M XL jest kolejną prezentacją twórczości pedagogów I Katedry Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego  w Poznaniu. Także, podobnie jak w poprzednich edycjach wystaw  katedralnych, a odbyły się one m in.  w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał (2015), w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (2016) i BWA w Pile (2021), w wystawie w Galerii na Dziedzińcu prezentowana jest również twórczość  kilkorga artystów zaprzyjaźnionych, choć formalnie przypisanych w strukturze Uczelni innym miejscom. Artyści ci swoją twórczością świetnie wpisują się w specyficzny, niejednorodny i otwarty charakter I Katedry Malarstwa. W jej składzie, obok czterech Pracowni Malarstwa (tzw. sztalugowego) są także: Pracownia Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce, Pracownia Tkaniny Artystycznej oraz Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej.

Pojawiające się w kontekście Uczelni dwuznaczne słowo „akademizm”, „uczenie sztuki”, w obiegowym rozumieniu tych pojęć, oznacza: konserwatyzm, zachowawczość i konformizm… Prezentowana na wystawie różnorodność medialna – od mediów tradycyjnych po tzw. „nowe media”, a tym bardziej różnorodność postaw artystycznych, dostarczają argumentów za potrzebą zweryfikowania anachronicznego nakazu zachowania tzw. „czystości medialnej”.

Wyrazem – krytycznego stosunku do tych pojęć są ironiczne w tym kontekście tytuły wystaw – EX KATEDRA czy tytuł aktualnej – S M XL. W bliskim sąsiedztwie centrum handlowego powszechnie stosowany mglisty standard wielkości S (small: małe), M (middle: średnie ), L (large: duże) mimo banalnej relatywności tych pojęć, w kontekście sztuki może znaczyć podobnie, choć nie do końca to samo.

S – małe , L – duże, XL – za duże, M – w sam raz.

Najważniejsza jest IDEA. „To, jak dzieło sztuki wygląda, nie jest istotne. Jeśli ma przybrać fizyczną postać JAKOŚ musi wyglądać.” (Sol LeWitt )

Andrzej Pepłoński

• Autor: Michał Jaborski