Przejdź do treści

prof. Mariusz Lamentowicz | “Mokradła – historia pisana węglem”

wystawa i spotkanie w cyklu Komunikatorium.

Klub Nauki i Sztuki oraz Pracownia Projektów i Badań Transdyscyplinarnych zapraszają serdecznie na otwarcie wystawy prof. Mariusza Lamentowicza: Mokradła – Historia Pisana Węglem oraz towarzyszące mu spotkanie w cyklu Komunikatorium, w dniu 11 marca br o godzinie 17:00 w bibliotece Wydziału Biologii (Kampus Morasko).

Podczas tego wyjątkowego spotkania nauki i sztuki będziemy mieli okazję zapoznać się z fotografiami mokradeł oraz wysłuchać fascynujących opowieści prof. dr hab. Mariusza Lamentowicza z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, o tych ważnych a jednocześnie ginących w Antropocenie ekosystemach. Autor nie tylko prowadzi badania nad tymi obszarami, ale także od lat je fotografuje, łącząc pasję artystyczną z wiedzą naukową.

Mokradła – historia pisana węglem

Mariusz Lamentowicz

„MOKRADŁA stanowią wyjątkowe ekosystemy. Nie tylko są cennym rezerwuarem wody, ale również przechowują fascynujące informacje dotyczące przeszłych losów świata. Na powierzchni pokryte roślinnością, w głębi skrywają prawdę o kondycji przyrody. MOKRADŁA to diamenty rozrzucone po całym naszym globie, odkrywane w krajobrazie rolniczym lub schowane w gęstwinie lasów.”

MOKRADŁA to obszary niezwykle fotogeniczne. W pracach Mariusz Lamentowicza długotrwałe procesy przenikają się chwilowymi stanami przyrody, grą światła na powierzchni turzyc, mchów lub wody. Czasami jest to impresja uchwycona w pośpiechu komórką a niekiedy przemyślany projekt z wykorzystaniem lustrzanki lub bezlusterkowca, w różnych skalach – od makro do mikro, z powietrza lub w formie panoramy.

 Autor fotografuje mokradła od lat, głównie ze względu na prowadzone badania naukowe, ale także podczas spacerów i mikro-ekspedycji. Starannie wybrana galeria zdjęć ma na celu wprowadzenie widza w świat mokradeł, bagien i torfowisk, wspierane  merytorycznym komentarzem na temat ich znaczenia dla klimatu, bioróżnorodności oraz ludzi. Prezentowane fotografie pochodzą głównie z miast, pól, łąk, gór i lasów Polski, ale nie tylko. Każde zdjęcie opatrzone jest opisem zawartości oraz kontekstem przyrodniczym. Zapraszamy do zanurzenia się w fascynujący świat mokradeł.


Prof. Mariusz Lamentowicz jest kierownikiem Pracowni Ekologii Zmian Klimatu na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.  Wykorzystuje podejście paleoekologiczne i eksperymentalne oraz monitoring, aby lepiej zrozumieć wpływ obecnych i przeszłych zmian klimatu oraz zaburzeń antropogenicznych na torfowiska. Realizował badania na torfowiskach m.in. na Syberii, w Ameryce Środkowej, Amazonii, Szwajcarii, na Falklandach, w Czechach, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ponadto prof. Lamentowicz jest ekspertem w dziedzinie paleoekologii i ekologii ameb skorupkowych (Protista). W ostatnim czasie prof. M. Lamentowicz pracuje nad zagadnieniami związanymi z edukacją klimatyczną i komunikacją naukową. Prowadzi zajęcia z przedmiotów np: Globalne Ocieplenie i Ekosystemy, Ekologia Mokradeł, Ekologia Restytucji w Antropocenie, Fotografia Przyrodnicza oraz Globalne Zmiany i Ochrona Przyrody.

więcej informacji: https://transdisciplinary-edu.pl/index.php/klub-nauki-i-sztuki/

Kusowskie Bagno – jedno z najlepiej zachowanych torfowisk wysokich typu bałtyckiego w Polsce, powstało ok 4000 lat temu, w czasach faraonów. Stare rany po eksploatacji i odwodnieniach zabliźniają się od 100 lat. 
  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 19.02.2024, 12:14
  • Ostatnia edycja: 19.02.2024, 12:14