Przejdź do treści

Intermedia Cinema s0e07 | „Nie jestem twoim murzynem” Raoul Peck / wykład Gabrieli Sitek

Jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatnich lat na ekranie Intermedia Cinema! “Nie jestem twoim murzynem” to wideoesej wokół nigdy niedokończonej książki afroamerykańskiego eseisty i powieściopisarza Jamesa Baldwina. Książka amerykańskiego literata miała przedstawiać historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X oraz Martina Luthera Kinga. Film autorstwa Raoula Pecka jest swoistym uzupełnieniem nigdy nienapisanych rozdziałów, będącym audiowizualnym komentarzem do prześladowań rasowych i walki o prawa Afroamerykanów w USA.

Po projekcji zapraszamy na wykład dr Gabrieli Sitek pt. “Historia found footage jako metoda pracy twórczej – od filmów kompilacyjnych po współczesne filmy dokumentalne”.

Wykład będzie okazją do przyjrzenia się historii kina found footage – od filmu kompilacyjnego, realizacji subwersywnych wpisanych w historię filmu awangardowego po współczesne, szczególnie dokumentalne realizacje, których autorzy i autorki posługują się tą metodą pracy z archiwalnymi materiałami wizualnymi. Zwrócona zostanie uwaga na metody związane z kolażowym zestawianiem „gotowych” obrazów, kształtujące polityczny potencjał kina found footage oraz kwestie reprezentacji nieuprzywilejowanych grup społecznych uwypuklone w tego rodzaju filmach.

  • 17:15 – 17: 45 – wprowadzenie do koncepcji Akademii Akademii Filmu Dokumentalnego/Filmu Awangardowego. Program pilotażowy na Intermedia UAP.
  • 18:00 – pokaz filmu – Nie jestem twoim murzynem / I Am Not Your Negro
  • 19:45 – 20:30 – wykład dr Gabrieli Sitek – Historia found footage jako metoda pracy twórczej – od filmów kompilacyjnych po współczesne filmy dokumentalne. Po wykładzie czas na pytania.

Projekcja odbędzie się w sali 204, UAP (budynek C). Zapraszamy wszystkie(-ich) Intermedialne(-ych) Kinofilki(-ów) oraz ich Przyjaciół!

Film z napisami w języku angielskim.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 16.02.2024, 15:19
  • Ostatnia edycja: 21.02.2024, 00:46