Otwarcie wystawy 12.02.2024 godz. 18.00
Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań
Wystawa Czynna go 23.02.2024 w godz. 15-18
Roman Bromboszcz (ur.1976); studiował historię sztuki i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2005 roku wprowadził do obiegu termin „poezja cybernetyczna” i był jednym z członków grupy Perfokarta skupionej wokół sztuki komputerowej i literatury eksperymentalnej, podejmującej działalność na styku literatury i sztuk wizualnych. Tworzy grafikę, w tym projekty 3D, a także rzeczywistość wirtualną oraz dźwięk 3D. Produkuje albumy muzyczne, aplikacje interaktywne, strony internetowe. Obecnie tworzy trio poetycko-muzyczne Cybernetic Spin. Jest autorem sześciu książek poetyckich, kilku katalogów i czterech książek naukowych. Prace artystyczne prezentował na pokazach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Galerii BWA w Zielonej Górze, Galerii BWA we Wrocławiu, Galerii Studio w Warszawie, Galerii BWA w Sopocie, Galerii Labirynt w Kłodzku, Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz w Szczecinie, Galerii Wschodnia w Łodzi, Galerii Wozownia w Toruniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Roman Bromboszcz zajmuje się działalnością na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki elektronicznej, literatury, programowania, nauk na styku różnych problemów. Tworzy obiekty, w których wykorzystuje znaki, tekst, elementy typograficzne, kolory, dźwięki, grafikę i fotografię. W swojej twórczości podejmuje tematy z zakresu automatyzacji, cybernetyzacji, przemian społecznych w XXI wieku pod wpływem rozrastania się sieci informacyjnych.
Wystawa pt. „Głoski interakcyjne” to kolejny pokaz w Galerii AT z cyklu Książka i co dalej, która ma dwa źródła. Pierwsze z nich dotyczy czystości pojęciowej i pytania, gdzie leży granica między interakcją i interaktywnością? Czy w ogóle mamy prawo lub możliwość umocowania tej bariery? Druga odnoga sytuująca zdarzenie w dogodnym kontekście związana jest z budowaniem własnego języka wypowiedzi od podstaw. Chodzi tu o taki punkt wyjścia, w którym bazę stanowią poszczególne litery i głoski układające się w wyrazy lub konstelacje; tokeny lub leksemy. Język angielski kładzie przeszkodę na drodze odróżniania interakcji i interaktywności, zacierając między nimi różnice. Jednakże jesteśmy świadomi różnicy między zanurzonym w wirtualności sprzężeniem zwrotnym, a komunikacją werbalną dwóch lub kilku osób na żywo, twarzą w twarz. Czy budowane od podstaw, w oparciu o dźwięki mowy lub ubrane w kształty i barwy litery wzbogacają te procesy? Wystawa pt. „Głoski interakcyjne” jest trzecim indywidualnym pokazem prac Romana Bromboszcza w Galerii AT (Pępowina. Polipoezja vs. sztuka Internetu 2007, Połączony 2011).
Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań
Website: www.galeria-at.siteor.pl