Wystawa prac studenckich, realizowanych w Katedrze Mebla na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

19.01 – 18.03.2024

Dobroteka

ul. Oleska 35, Dobrodzień

(zdjęcie okładkowe: Monika Kaźmierska „Tempo. Siedzisko w kontekście kryzysu klimatycznego” promotor: dr hab. Marcin Konicki, prof. UAP)

Osoby uczestniczące w wystawie:

Zofia Soszyńska
Agata Marciniak,
Danuta Należyty
Stanisława Walichnowska
Klaudia Magierska
Monika Kaźmierska
Tomasz Agaciński
Darya Barodkina
Jan Zieliński
Katarzyna Lem
Aleksandra Nawrot
Wiktoria Bartczak
Maciej Kozłowski
Maria Godawa
Margareta Ohnsorge

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac semestralnych i dyplomowych realizowanych przez osoby studiujące pod kierunkiem kadry dydaktycznej Katedry Mebla na Wydziale Architektury i Wzronictwa UAP Poznań.

PRESENT PERFECT jest zbiorem ujęć, przedstawiających bieżące dokonania osób, które swój proces kształcenia artystycznego związały w określonym stopniu z projektowaniem mebla. Dla tych, którzy zdecydowali się na realizowanie prac dyplomowych, sztuka tworzenia mebli jest esencją, rdzeniem budowania zawodowej tożsamości. Bywa jednak, że dla osób studiujących na innych kierunkach, praca nad projektem mebla jest jedynie epizodem – o tyle istotnym, że związanym z rzeczywistą, w pełni odczuwalną pracą z materiałem docelowym i w docelowej skali. Taki jest bowiem główny sens działań w pracowniach mebla na naszej uczelni: doprowadzenie procesu projektowego do funkcjonującego prototypu. Tylko tak możemy w sposób właściwy ukształtować światopogląd osoby studiującej związany z realizacją obiektów meblowych, uzmysłowić skalę złożoności problematyki, nierozerwalności wzajemnych relacji takich czynników jak ergonomia, stateczność, wytrzymałość  a nade wszystko idea, która spaja i tłumaczy podejmowane decyzje z obszarów funkcjonalnych i wizualnych.

Przekroczenie istotnego progu doświadczenia własnej twórczości dla osób, które w głównym toku studiowania operują przede wszystkim makietami lub modelowaniem w rzeczywistości wirtualnej, wydaje się kwestią zwłaszcza dziś nie do przecenienia w obliczu postępującej manipulacji wyobrażeniami i automatyzacji myślenia, jaka postępuje w świadomości wszystkich biernie odbierających rzeczywistość, docierającą do nas za pośrednictwem mediów cyfrowych. Owej bierności przeciwstawiamy aktywność twórczą i intelektualną oraz konfrontację rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej z otoczeniem materialnym, obróbki cyfrowej z ręczną.

Prace eksponowane na wystawie PRESENT PERFECT są rezultatem indywidualnych działań podejmowanych przez osoby studiujące we współpracy z prowadzącymi z Katedry Mebla w ramach mocno zróżnicowanych programów toku studiów na kierunkach Projektowanie Mebla, Wzornictwo, Architektura Wnętrz i Architektura (studia inżynierskie). Spektrum opracowywanych problemów rozpościera się pomiędzy prostymi ćwiczeniami konstrukcyjnymi przez zagadnienia interpretacji nowych funkcjonalności po aspekty społeczne, ekologiczne i psychologiczne.

dr hab. Mateusz Wróblewski prof. UAP

Kierownik Katedry Mebla