Przejdź do treści

Natalia Bażowska, Anna Grzymała, Dorota Kuźnik | Malarstwo: Głos kobiet w sztuce dzisiaj

DESA Unicum we współpracy z UAP oraz Porsche Poznań zaprasza na ostatnie spotkanie w ramach projektu Art Corner.

13 grudnia 2023, godz. 17.00, Art Corner by Porsche

Oddamy głos trzem artystkom, które opowiedzą o tym jak wygląda sztuka dzisiaj i jaka ich zdaniem jest pozycja i rola kobiet w sztuce. Naszymi gościniami będą:

  • Natalia Bażowska
  • Anna Grzymała
  • Dorota Kuźnik

Rozmowę poprowadzi Anna Szynkarczuk (DESA Unicum)


Natalia Bażowska – absolwentka ASP w Katowicach, gdzie z wyróżnieniem obroniła dyplom z malarstwa w pracowni dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa (2012). Stypendystka MKiDN (2011), Marszałka Województwa Śląskiego (2011) oraz BMW/ART/TRANSFORMY 2012, programu stypendialnego dla młodych artystów organizowanego przez BMW Group Polska oraz Fundację Bęc Zmiana. Laureatka m.in.: głównej nagrody w konkursie Artystyczna Podróż Hestii (2011), I nagrody Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew” w Galerii Socato we Wrocławiu (2011), nominowana do Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie oraz laureatka Nagrody Kolekcjonerów w tymże konkursie (2013). Otrzymała wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Malarskim Modessqe (2013), dwie nominacje do 11. Konkursu Gepperta „Uwaga: malarstwo!” we Wrocławiu (2013), wyróżnienie na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej (2017), uczestniczyła także w 44. edycji tego konkursu, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (2019). Nominowana do Paszportów Polityki (2016). Autorka wystaw indywidualnych, m.in. „Pamięć zewnętrzna” w Blanca Soto Arte w Madrycie oraz „12 na minutę” w Centro Internacional de Cultura Contemporánea Tabakalera w San Sebastian (Hiszpania), „Stepowa dusza” w Rodríguez Gallery w Poznaniu (2016); „Luna” w CSW Kronika w Bytomiu, „Leże” w Miejscu Projektów Zachęta – Zachęta Narodowa Galerii Sztuki w Warszawie (2015). Główną fascynacją Bażowskiej jest koncepcja życia jako takiego i od 1998 r. wszystkie jej działania krążą wokół tego zagadnienia. W latach 1999-2005 studiowała medycynę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W roku 2007 podjęła studia doktoranckie przy Katedrze Psychiatrii i malarstwa na Katowickiej ASP. Przez kilka lat jej praca naukowa przeplatała się z twórczością wzajemnie się uzupełniając. W 2010 roku obroniła doktorat powiązany z obiema dziedzinami.

Anna Grzymała – absolwentka wydziału malarstwa na ASP w Warszawie. Działa w grupie artystycznej “Dwie Osoby”, którą współtworzy z Julią Woronowicz. Wystawiała między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie czy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zdobywczyni wyróżnień od redakcji “NN6T” i “Contemporary Lynx” oraz firmy “Royal Talens” w 10. edycji konkursu malarskiego Nowy Obraz Nowe Spojrzenie organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Finalistka 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureatka nagrody w postaci rezydencji w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko. Uczestniczka wystawy UpComing – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie. Laureatka Nagrody Inicjatywy Entry.

Dorota Kuźnik – absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, (2016 r.) uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem w pracowni prof. A. Dymitrowicza i pracowni multimediów prof. W. Pukocza. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nominowana w 2015 r. do II etapu Konkursu Malarskiego „POSTAWY” na najciekawszą postawę artystyczną im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Laureatka wyróżnienia honorowego 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy, finalistka 5 Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”, Rzeszów 2019. Finalistka IV i V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2020, 2022) finalistka I Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Krzysztofa Grzesiaka. Brała udział w Międzynarodowym Konkursie YICCA International Contest of Contemporary. Głównym tematem obrazów Doroty Kuźnik jest kobieta. Istotą tych kobiecych wizerunków jest próba zobrazowania tego co składa się na kobiecość, definiuje ją, określa jej status, kondycję społeczną i kulturową oraz role jakie odgrywa we współczesnym świecie. W szerokim wachlarzu kobiecych wizerunków obok kobiety matki i tematu macierzyństwa i idei siostrzeństwa i posiostrzenia zajmuje figura kobiety androgynicznej.

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 06.12.2023, 21:57
  • Ostatnia edycja: 06.12.2023, 22:32