Kuratorka: Volha Arkhipava
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
wernisaż: 8.12.2023, g. 18.00
wystawa: 8.12.2023 – 15.01.2024
Udział biorą: Agata Fogtman, Alesia Bessarab, Alexey Lunev, Alherd Michalovicz, A6, Anna Maria Pilarska, Antanina Slabodchykava, Cezary Stachura, Danylo Heorhiiev, Elizaveta Gorbatsevich, Ewa Greszta, Iza Moczarna-Pasiek, Katarzyna Bagińska, Katarzyna Waraksa, Kirill Diomchev, Maria Krześlak, Mikita Iljińczyk, Olek Jager, Sergey Shabohin, Tasha Katsuba, Teresa Nuckowska, Zuzanna Januszko, Lizaveta Stsiatsko.
Wystawa ma na celu przedstawienie „Puszczy Białowieskiej” jako miejsca szczególnego, które zachowując swoje cechy, należy do kilku państw. Jest to ekoregion, o umownej nazwie „Sarmacki las mieszany”, przez który obecnie przebiega granica między Polską a Białorusią. Granica, która jednak nie dzieli samego ekosystemu.
Puszcza Białowieska to jedyna część naszego kontynentu, w której zachował się pierwotny, reliktowy las pokrywający niegdyś większość terytorium Europy. Unikatowe rośliny i zwierzęta istniały i nadal są obecne w tym miejscu.
Wystawa będzie opowieścią o historii kultur, która jest wyjątkowa, podobnie jak ekosystem Puszczy Białowieskiej. Na przestrzeni wieków granice się zmieniały, ale zwyczaje, właściwe dla tego regionu wciąż istnieją.
W kulturze Polski i Białorusi było wiele wspólnych wydarzeń, pojęć, zjawisk i symboli, bohaterów… Chcę pokazać, że nasze dziedzictwo kulturalne i jej obecny potencjał ma moc przekraczania granic bez ich naruszania.
Projekt PerspAKTIV realizowany jest we współpracy z RAZAM, Ambasadą Kultury oraz Galerią Miejską Arsenał przy wsparciu finansowym Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.