Projekt Walizka – otwarta wystawa międzynarodowa

Uprzejmie informujemy, że w dniu 21 listopada 2023 roku o godz. 14.30 w Galerii Koridor, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie (Republika Czeska) zostanie otwarta wystawa międzynarodowego „Projektu Walizka”. Pomysłodawcą projektu jest prof. dr hab. Zbigniew Szot a kuratorami ze strony czeskiej są pracownicy Wydziału Sztuki: Marek Sibinský oraz Olga Moravcová. Serdecznie zapraszamy.

„Projekt Walizka” to wielowątkowy projekt artystyczny profesora Zbigniewa Szota. Teatralny niemal rekwizyt wstawiony w realny świat skłania do kontemplacji, nad tym, która z rzeczywistości jest w istocie tą realną. Ta, którą oglądamy za oknem, czy ta wyimaginowana, w której możemy śledzić trasę przesyłki. Teatralizacja / realizacja projektu zakłada dodatkowe obowiązki, jakie profesor Zbigniew Szot proponuje zaproszonym artystom. Każdy z twórców staje się również kuratorem i narratorem, co tworzy klimat niejednoznacznej opowieści. Nie wiemy też, w której osobie narracja jest prowadzona i czy w ogóle jest jakiś jeden narrator tej podróży.

Zawartość walizki stanowi esencję projektu, a jej przemieszczanie się, każdy kolejny przystanek jest rodzajem spektaklu działania performatywnego wobec i z walizką. Artyści z jednej strony biorą udział w wystawie prezentując swoje prace, ale również aranżują ją, by na koniec spakować i wprawić ją w ruch, zdobiąc ją np. sygnaturą. Wysyłają ją w kolejną podróż, w której zatraca się podstawowa relacja pomiędzy  artystą, a kuratorem, między aktorem, a reżyserem. Przypomina to raczej konstrukcję narracji szkatułkowej, w której już nie wiemy kto gra jaką rolę. Jak w  Rękopisie znalezionym w Saragossie Jana Potockiego, ze świetną ekranizacją Jerzego Wojciecha Hasa, gdzie opowieść znajduje się w kolejnej opowieści. Gdzie gubimy się w realnym i opowiadanym świecie. Gdzie wymyślone wątki stają się realnymi, a realne tracą na ważności. Projekt Walizka tym prostym zabiegiem syntetyzuje bardzo wiele aktualnie nurtujących nas problemów symultanicznie pisząc scenariusz oparty na rzeczywistości.

dr hab. Tomasz Kalitko prof. UAP

Artyści biorący udział w Projekcie Walizka

Piotr Ambroziak (Polska)

David Aleksidze (Gruzja)