Otwarcie wystawy 14.11.2023 o godz. 18:00
Wystawa czynna do 24.11.2023 w g. 15-18
Katarzyna Bogusz (ur. 1990); absolwentka Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu, w Pracowni Studium Relacji Przestrzennych prof. Marii Wrońskiej, oraz fotografii na UAP w Poznaniu w Pracowni Fotografii prof. Konrada Kuzyszyna i Pracowni Fotografii prof. Krzysztofa J. Baranowskiego, aneksem dyplomu w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego. Ukończyła także Teatrologię na UAM w Poznaniu. Zajmuje się instalacją site specific, wykorzystując niestandardowe przestrzenie wystawiennicze. Prace artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Galerii Exit, Wrocław, Galerii Sala Piecowa, Rawicz, Galerii Entropia, Wrocław, Miejsce X, Opole, IP Studio, Wrocław. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Dla Katarzyny Bogusz szczególnie istotny jest aspekt performatywny, a większość z jej prac ma charakter medytacyjny i jest relacją zawieszoną w czasie. Podejmuje tematy związane z naturą, czasem i entropią, szukając połączeń między sztuką wschodu a kulturą europejską. Często pozostawia brak tam, gdzie nadejdzie intuicyjne dopełnienie. Sięga przy tym do sytuacji, w których odbiorca ma do czynienia z uwarunkowaniami własnej percepcji i musi zdefiniować na nowo to, co widzi. W swoich wypowiedziach artystycznych działa na pograniczu mediów. Zajmuje się relacjami formy z przestrzenią, stąd jej głównym zainteresowaniem jest instalacja w połączeniach z fotografią, rysunkiem, światłem i dźwiękiem. Tworzy także książki artystyczne, które traktuje jako prace przestrzenne. Chętnie eksperymentuje z materiałami transparentnymi i lustrzanymi. Od roku 2017 zajmuje się także muzyką. O pracy obecnie prezentowanej w Galerii AT autorka mówi: Najstabilniejsze jest to, co upadło. Rzeczy ciążą w kierunku swojego wnętrza. Stają się coraz bardziej gęste, osiągając najwyższy stan zespolenia materii, nieprzepuszczalny, niewzruszony. Światło, które z natężenia zapada się w siebie, przekracza przeciwieństwa nie powodując dłużej obrazu. Wygasza je we wnętrzu oka. Złudzenie, nie pozwala zobaczyć samego siebie. ‘Punto stabile’ termin zaczerpnięty z barokowego trompe l’oeil, staje się w tym ujęciu miejscem właściwej perspektywy do patrzenia na, i przez iluzję. Rozpuszcza obrazy, które stają się czyste, nieuwarunkowane.
Wystawa p.t. „Punto stabile” jest drugą indywidualną prezentacją prac Katarzyny Bogusz w Galerii AT („Ugięcie błękitu”, 2018).
Kurator wystawy: Tomasz Wilmański
Galeria AT (UAP)
ul. Solna 4, Poznań