Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań
Otwarcie wystawy 23.10.2023 godz. 18:00
Wystawa czynna do 03.11.2023 w godzinach 15:00-18:00
Zbigniew Sałaj (1961); w latach 1981-86 studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Miał ponad trzydzieści wystaw indywidualnych (m.in. w Galerii Otwarta Pracownia, Galerii Potocka, Galerii Starmach), oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, na których prezentował malarstwo, rysunek, obiekty papierowe, mobilne instalacje, fotografie oraz akcje plenerowe. Prace jego znajdują się w zbiorach: Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria), Muzeum Miasta Aalst (Belgia), Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacji im. Konrada Adenauera (Niemcy), Biblioteki Uniwersytetu w Stanford (USA), Biblioteki San Giovanni w Pesaro (Włochy), Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech, Litwie,USA, Belgii, Hiszpanii, Szwecji. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Przez ostatnich kilka lat Zbigniew Sałaj realizował serię prac roboczo nazwanych „biblioteką indyferentną”, na którą składa się wiele pojedynczych form papierowych dających się przekształcać w obrębie własnego, autonomicznego obszaru. Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej.
W komentarzu do wystawy obecnie prezentowanej w Galerii AT artysta pisze: W neurologii splątaniem nazywa się zaburzenie świadomości, w którym pacjent wydaje się w pełni przytomny, ale jego myślenie i działania są niezborne i chaotyczne, zacierające granice pomiędzy rzeczywistością a fikcją. W fizyce kwantowej, splątanie, to rodzaj skorelowanego stanu dwóch lub więcej układów kwantowych, gdzie cząstki elementarne nawet bardzo od siebie oddalone są w stanie przekazać sobie swoje cechy.
Współczesny rozwój wielowymiarowych teorii przestrzeni oraz nowych mediów uruchomił w rzeczywistości społecznej dotychczas niemożliwe i nieznane procesy interakcji, co sprawia, że coraz częściej uczestniczymy w wielokierunkowych światach w stanie wzajemnego splątania. To nie tylko kody czatów, postów, podcastów, blogów, fejków, ślepych algorytmów, lecz medialnie splątanych języków literatury, filmu, sztuki, polemik, dyskursów. Miejsce pojęć opozycyjnych zajmują pojęcia performatywne, operacyjne. Po czasie fascynacji „syntezą”, „amalgamatem”, „kłączem”, gdzieś na skraju społecznych tarć ujawnił się czas poszukiwania nowego języka, zgoła absurdalnej sztuki stałego zawieszania percepcji, w ustawicznej płynności, akceptacji różnorodności. Wystawa p.t. „Splątane” jest drugą indywidualną prezentacją prac Zbigniewa Sałajaw Galerii AT („Język w drewutni”, 2010).