Mateusz Sadowski | Jaskinia wyrzeźbiona w kształcie budzącej się osoby

Zapraszamy serdecznie na wystawę w poznańskiej Galerii Szczur (współtworzonej przez studentki i studentów wydziału intermediów oraz fotografii)

20.10-10.11

wernisaż 20.10 godz. 19:00

Wystawa Mateusza Sadowskiego w Galerii Szczur pt. „Jaskinia wyrzeźbiona w kształcie budzącej się osoby” będzie unikalną okazją do przyjrzenia się procesowi powstawania filmu pod tym samym tytułem. Artysta po raz kolejny sięgnął po medium animacji poklatkowej, wraz z towarzyszącymi mu, złożonymi etapami pre-produkcji.

Punktem wyjścia do powstania filmu było poszukiwanie współczesnej, możliwie uniwersalnej formuły przedstawienia postaci ludzkiej. Artysta brał pod uwagę aspekty ludzkiej umysłowości oraz jej zmienne konteksty cywilizacyjne na przestrzeni dziejów. Na skrzyżowaniu nauki, humanistyki i filozofii pojawia się kwestia pojęcia świadomości. Pojęcie to zdaje się wytyczać granicę między ludzkim a nieludzkim, choć samo w sobie stwarza problemy już na poziomie własnej definicji.

Sadowski przyjął założenie, że istnieje pewne uproszczenie samego doświadczenia – uczucie towarzyszące wybudzaniu się ze snu, które jest uniwersalne dla (prawie) każdego człowieka. To uczucie określane jest jako „świadomość bycia osobą obudzoną.” Cyfrowa jaskinia, stworzona jako centralny element projektu, stanowi swoisty autoportret artysty. Kolejne przekształcenia i związki między światem cyfrowym a rzeczywistością analogową są, podobnie jak w jego wcześniejszych animacjach, istotnymi elementami twórczości Sadowskiego.

Podczas trwania wystawy będzie miała miejsce premiera publikacji zatytułowanej „Jaskinia wyrzeźbiona w kształcie budzącej się osoby” powstałej w wyniku współpracy z wydawnictwem Disastra.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 20.10.2023, 12:47