Hanna i Jarosław Przyborowscy, założyciele Fundacji Signum, zapraszają na otwarcie wystawy retrospektywnej prof. Janusza Marciniaka Ostatnie, czyli pierwsze (2023–1978)

Wprowadzenie do wystawy: prof. Marta Smolińska

Muzyczna aura wystawy: Tomasz Marciniak

12 listopada 2023 r., godz. 12.00, ArtFolwark w Wojnowie k. Murowanej Gośliny

Wystawa będzie czynna do 3 grudnia br., codziennie (także w niedziele) od godz. 11.00 do 16.00

Wirtualnym przedłużeniem wystawy jest monografia autorska Ostatnie, czyli pierwsze The Last One Is the First Janusza Marciniaka. Wystawie towarzyszy esej Marty Smolińskiej pt. Cielesna matematyka obrazów: czyli krótka opowieść o tym, że Janusz Marciniak wciąż liczy na malarstwo oraz esej Marciniaka pt. Szuflada 2021–2023. Krótki esej o sztuce, życiu, dydaktyce artystycznej, pamięci i niepamięci, poczuciu humoru i rzeczywistości wpleciony w artefakty z prywatnego archiwum. Linki do tych publikacji znajdują się na https://www.januszmarciniak.pl/

Janusz Marciniak (ur. 1954) studiował malarstwo w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom w pracowni prof. Jacka Waltosia (1982). Jest artystą interdyscyplinarnym i nauczycielem akademickim. Prowadzi XII Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Do tej pory zrealizował 54 wystawy i działania indywidualne oraz uczestniczył w ok. 60 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Fundacji Signum, Gerhard Richter Archiv – Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i kolekcjach prywatnych.

Janusz Marciniak, 137152 pociągnięcia pędzla / 137152 Strokes of the Brush, akryl / acrylic, 100 × 160 cm, 2021

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 17.10.2023, 14:41