Przejdź do treści

Fenomen Magdaleny Abakanowicz | Panel dyskusyjny w Art Corner

Zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenie organizowane przez Art Corner by Porsche Centrum Poznań, DESA UNICUM i naszą Uczelnię zatytułowane Fenomen Magdaleny Abakanowicz.

W spotkaniu wezmą udział wybitne artystki i badaczki twórczości Abakanowicz oraz przedstawiciele Domu Aukcyjnego DESA UNICUM;

  • prof. Anna Goebel,
  • prof. Marta Smolińska,
  • dr Anna Borowiec
  • Anna Szynkarczuk

11.10 (środa), godz. 17.30

Atrium UAP, bud. B

ul. 23 Lutego 20


Anna Goebel

Anna Goebel (ur. 1951 r. w Katowicach) – artystka wizualna, tworzy kompozycje przestrzenne, obiekty, zajmuje się efemerycznymi działaniami w otwartych przestrzeniach, sztuką papieru i tkaniną eksperymentalną W latach 1972–1977 studiowała w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), gdzie otrzymała dyplom w zakresie tkaniny artystycznej w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz i architektury wnętrz w pracowni prof. Jana Węcławskiego. Od 1977 do 2022 roku pracowała w macierzystej uczelni, z którą obecnie współpracuje jako konsultantka. W 1994 roku uzyskała tytuł profesora. Reprezentowała polską tkaninę artystyczną, biorąc udział w ważnych wystawach międzynarodowych m.in. 15th International Biennial of Contemporary Textile Art., Lozanna, 5th, 8 th 10th Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi, 5th International Biennial – Findining Lost Values , Cheongju, Korea Południowa, 3th,4th International Textile Competition, Kioto. Profesorka wizytująca w uczelniach artystycznych m.in. w USA, Australii, Meksyku, Izraelu. (Fot. Marta Kowalewska)

Marta Smolińska

Prof. dr hab. Marta Smolińska jest profesorą zwyczajną w dyscyplinie historii sztuki i krytyczką sztuki oraz kuratorką wielu wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej. W latach 2003-2014 była adiunktą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2014 roku jest profesorą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2016 r. kieruje Katedrą Historii Sztuki i Filozofii na tym uniwersytecie. Jest członkinią Polskiej Sekcji AICA. Opublikowała wiele publikacji na temat sztuki nowoczesnej i współczesnej, w tym sześć książek. 2019-2023: Wraz z prof. Burcu Dogramaci realizuje projekt naukowy „Pogranicze jako transition space. Strategie artystyczne i kuratorskie na granicy polsko-niemieckiej w kontekście polityki kulturalnej obu krajów oraz border art (1989-2019)”. Współkuratoruje prezentację kolekcji w Neue Nationalgalerie w Berlinie (otwarcie 17.11.2023).

Anna Borowiec

Anna Borowiec (ur. 1980) – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Poznaniu i Kierowniczka Działu Kolekcji Uniwersytetu im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od roku 2017 zajmuje się opracowaniem spuścizny twórców związanych z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym. Autorka tekstów krytycznych i teoretycznych, kuratorka wystaw, m.in. „Vlado Martek – Granice języka” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2015); „Agnieszka Brzeżańska — Ziemia Rodzinna/Ma Terra” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2015); „Przez szyb brylanty” (Galeria Piekary, Poznań 2018); „Obiekt – przestrzeń” (Muzeum Narodowe w Poznaniu (2019). „Formy w przestrzeni. Poznańska rzeźba plenerowa lat 60. i 70. XX wieku” (Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2020); „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi” (Muzeum Narodowe w Poznaniu 2021).

Anna Szynkarczuk

Anna Szynkarczuk

Anna Szynkarczuk – ekspertka sztuki powojennej i współczesnej, Kierowniczka Działu Sztuki Współczesnej DESA Unicum – jednego z największych domów aukcyjnych w Europie. W DESA Unicum prowadzi ekspercki zespół, który zajmuje się tworzeniem największych – i najliczniejszych – aukcji na polskim rynku sztuki – od sztuki młodej, aż po klasykę sztuki powojennej. Ma na koncie projekty, które przyniosły trzy kolejne rekordy na najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce: 2018, 2020 i 2021. W 2022 skoordynowała największy projekt w historii rynku sztuki – 5 aukcji dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 04.10.2023, 17:48
  • Ostatnia edycja: 06.10.2023, 17:09