Przejdź do treści

Dzikie pieśni natury: koncert Barbary Wilińskiej oraz oprowadzanie po wystawie

“Ciało pożyczone od kosmosu” Marty Węglińskiej

Galeria Curators’LAB UAP, ul. Nowowiejskiego 12

Czwartek, 12.10.2023, g. 19.30

Dzikie pieśni natury: koncert Barbary Wilińskiej oraz oprowadzanie po wystawie “Ciało pożyczone od kosmosu” Marty Węglińskiej 

Podczas koncertu Barbary Wilińskiej zabrzmią słowiańskie i bałkańskie pieśni tradycyjne w opracowaniu i interpretacji wykonawczyni, śpiewane a cappella i w towarzystwie ludowych instrumentów. Tematyka utworów będzie przywoływać różnorodne wątki związane z relacją człowieka z naturą.

Barbara Wilińska: głos, lira korbowa, dulcymer, kantele.

W drugiej części wydarzenia, autorka wystawy – Marta Węglińska opowie o kontekstach prezentowanych w CuratorsLAB prac – cyklu obrazów oraz filmu powstałego w Indonezji. 

Barbara Wilińska – absolwentka studiów psychologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, śpiewaczka, trenerka głosu, kaligraf, malarka. Wykonuje muzykę dawną i tradycyjną, śpiewając i grając na lirze korbowej, suce, dulcymerze, kantele i  tamburze. Śpiewa solo, improwizuje głosem, tworzy muzykę improwizowaną i komponuje (płyta „Statek Szaleńców” formacji Powidok). Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez współpracę z instytucjami kultury i  teatrami w Polsce,  tworzenie projektów indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych oraz prowadzenie zespołów folkowych i  śpiewu tradycyjnego. 

Marta Węglińska (ur. w 1990 na Lubelszczyźnie) – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Intermedia (2016) oraz studiów licencjackich na wydziale Malarstwa (2014) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Trzykrotna stypendystka MKiDN (2015, 2010, 2008) oraz laureatka Nagrody MKiDN (2014). W latach 2013 – 2017 współprowadziła i kuratorowała Galerię Silverado. Założycielka inicjatywy edukacyjno-artystycznej Kobalt Migrating Platform. Laureatka międzynarodowego rocznego stypendium Rządu Indonezyjskiego Darmasiswa RI w Indonezji. Zajmuje się sztuką i edukacją kulturową, działając w Polsce i Indonezji.

Prezentowała swoje prace m.in. w Muzeum Narodowym w Jakarcie, Fundacji Art Encounters w Timisoarze, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,  Toni Areal Gallery – Zurich University of the Arts w Zurichu oraz niezależnych targach sztuki w Kopenhadze i Sztokholmie.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 03.10.2023, 14:20
  • Ostatnia edycja: 03.10.2023, 14:20