Cześć, jestem Jarek. Wystawa poświęcona pamięci prof. Jarosława Maszewskiego

Galeria Rotunda, budynek A, Al. Marcinkowskiego 29

03.10-15.10.2023

Cześć, jestem Jarek

Wystawa Cześć, jestem Jarek przypomina postać Jarosława Maszewskiego, twórcy związanego przez ponad trzydzieści lat z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Jarosław Maszewski studiował w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, uzyskując dyplom w 1974 roku w pracowni prof. Jana Węcławskiego. W 1978 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w uczelni, najpierw jako asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Bioniki na Wydziale Projektowania Plastycznego. Stworzył studencką pracownię „Kółko Graniaste”, przekształconą następnie w Pracownię Skojarzeń Elementarnych, którą kierował od 1991 roku. Od 1993 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora ASP i objął stanowisko kierownika Pracowni Zjawisk Teatralnych.

Jarosław Maszewski był projektantem, scenografem, aranżerem wystaw, animatorem kultury i inicjatorem wielu ważnych wydarzeń artystycznych. Był autorem scenografii wystaw prezentowanych w poznańskim Muzeum Narodowym, m.in. Ku nowej formie – sztuka holenderska 1885-1953 (1998); Jan Lenica. Labirynt(2001). Od 1994 roku zabiegał o realizację zespołu rzeźb plenerowych Magdaleny AbakanowiczNierozpoznani, które stanęły w 2002 roku na poznańskiej Cytadeli. Zajmował się także działaniami teatralnymi, inicjując i współtworząc widowiska organizowane z okazji Imienin Miasta Poznania i ul. Św. Marcin, a także wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Teatralnemu Malta. W 2003 roku, za jego zasługi związane z aktywnością w środowisku twórczym, uhonorowano go Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania, której nie zdążył odebrać. Zmarł 5 czerwca 2003 roku po ciężkiej chorobie.

Wystawa Cześć, jestem Jarek została zorganizowana z okazji dwudziestej rocznicy jego śmierci jako jedno z wielu wydarzeń współorganizowanych przez Uniwersytet im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Fundację Asocjacji 2006.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 02.10.2023, 14:42