O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

Wernisaż: 19.09 o 18.00
Początek: 20 września
Koniec: 17 grudnia
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9

Border art – sztuka powstająca na granicy

Poetka pokazuje, że stworzone przez człowieka granice są permanentnie ignorowane, ponieważ zostały skonstruowane jedynie dla ludzi; mają moc wykluczania i wskazywania, kto jest tym Innym, tym Obcym, który musi pozostać poza linią podziału. Granice państwowe powstają poprzez rysowanie linii na mapach w miejscach wskazanych przez tych, którzy są aktualnie przy władzy. Stanowią efekt współpracy rządzących polityków i kartografów. Tzw. granice naturalne nie istnieją – mimo że często przebiegają na rzekach czy pasmach górskich.

Nie dziwi więc, że artyści i artystki czują potrzebę kwestionowania granic i kontrolujących je organów. W ten właśnie sposób narodził się nurt zwany border art, który jest definiowany jako sztuka powstająca na granicy, wobec granicy, a także przeciwko granicy. Samo pojęcie border art powstało w latach 80. XX w. jako określenie sztuki zorientowanej na tematykę granicy amerykańsko-meksykańskiej. Z czasem termin ten zaczął być stosowany do opisu wszelkich działań artystycznych związanych z granicami, niezależnie od użytych mediów i gatunków artystycznych.

Więcej informacji na stronie Muzeum

Plakat informujący o wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu; data, tytuł, miejsce wydarzenia.

Kuratorki: Burcu Dogramaci, Marta Smolińska

Asystentka wystawy z ramienia MNP: Zuzanna Wagner
Aranżacja i projekt identyfikacji wizualnej wystawy:
Raman Tratsiuk
Artyści i artystki:
Taysir Batniji, Erdmann Ludwig Blau, Natalia Brandt, Franciszek Wincenty Faliński, Diana Fiedler, Heike Gallmeier, Maksymilian Gierymski, Artur Grottger, Manaf Halbouni, Jerzy Hejnowicz, Sven Johne, Celina Kanunnikava, Fabian Knecht, Simona Koch, Jerzy Kosałka, Piotr C. Kowalski, Georgia Krawiec, Paweł Kula, Ewa Kulesza, Michael Kurzwelly, Dominik Lejman, Jan Lewicki, Edmund Lindenbaum, Władysław Aleksander Malecki, Christian Manss, Iga Martin, Anne Peschken & Marek Arsky, Paul Pfarr, Antoni Piotrowski, Anna Płotnicka, Sophia Pompéry, Witold Pruszkowski, Sonia Rammer, Carl Gottlieb Rasp, Joachim Richau, Szymon  Rogiński, Jadwiga Sawicka, Roland Schefferski, Vitalii Shupliak, Łukasz Skąpski, Roland Stratmann, Paweł Susid, Marc Tobias Winterhagen, Georg Benedikt Wunder

• Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 04.09.2023, 13:08