Magda Jugo | Sen o regionie | Współczesne strategie projektowe w obszarze ceramiki użytkowej

Galeria Design UAP, ul. Wolnica 9

28.09-9.10.2023

Magda Jugo jest multidyscyplinarną projektantką, której działalność skupia się przede wszystkim wokół ceramiki i krajobrazu stołu. W latach 2018-2022 należała do Katedry Designu UAP. W 2023 roku obroniła doktorat na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W ramach toku studiów doktorskich brała udział w kilku stypendiach akademickich (w Danii, Hiszpanii i Holandii), gdzie pracowała w dziedzinie food designu, promocji dziedzictwa kulturowego i była odpowiedzialna za projektowanie i ręczne wytwarzanie ceramicznych zastaw stołowych. Ceni sobie strategie projektowe, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju produktu, a także projekty zakorzenione w lokalnych krajobrazach i tradycjach. Uwielbia pracować bezpośrednio z materiałem.

Projekt Sen o Regionie to wykonane we własnej pracowni na poznańskim Junikowie, wielofunkcyjne obiekty, służące m.in. do przechowywania oraz serwowania składników posiadających znak dziedzictwa kulinarnego – oleju rydzowego, lnianego oraz soli kłodawskiej. Projekt zakładał wykonanie limitowanej ilości zestawów, przy użyciu technik manualnych (toczenie na kole, odlewanie, szlifowanie, szkliwienie, wypał Raugo etc.). Jest to założenie, które pozwala na zapanowanie nad każdym elementem procesu wytwórczego i wpisuje się w idee slow design / emotionally sustainable design. W projekcie zostało wykorzystane autorskie szkliwo „recyklingowe”, wykonane z udziałem popiołów z bio odpadów z poznańskiej spalarni odpadów EKO-ZEC. W kolekcję wpleciona została także stara technika wypału Raugo (inaczej Obvara), stosowana przez ludy bałtyckie. Jej niezwykła estetyka, historia, element widowiskowy wypału plenerowego, znikome wykorzystanie we współczesnym wzornictwie były przyczynkiem do wykorzystania jej w serii naczyń. Kopułowa „nakładka” na wazon została wypalona we własnoręcznie zbudowanym piecu gazowym oraz zanurzona w zakwasie chlebowym, dostarczonym przez piekarza z Poznania.

Założeniem projektu jest wypracowanie nowej estetyki dla regionalnej zastawy stołowej.

Wystawa jest prezentacją kolekcji ceramicznej zrealizowanej w ramach pracy doktorskiej pt. „Ceramika emocjonalnie zrównoważona. Współczesne strategie projektowe w obszarze ceramiki użytkowej.”.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 21.09.2023, 11:48