MOJA MUZYKA #108 PEJZAŻ (…when meadow, grove, and stream…) / Krzysztof Cicheński

17 września o 19:00 w Sali pod Zegarem w CK ZAMEK w Poznaniu

Krzysztof Cicheński  twórca interdyscyplinarny. reżyser, dramaturg i scenograf. Projektuje zdarzenia z pogranicza działań przestrzennych, sound artu i performansu (tworzy m.in. instalacje operowe). Jest asystentem w Katedrze Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W latach 2005–2018 prowadził Teatr Automaton.

Więcej informacji o autorze: https://cichenski.com/

Maria Antkowiak-Świątek – wokalistka, śpiewaczka operowa, kompozytorka, autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale wokalno‑aktorskim. Zawodowo zajmuje się śpiewem operowym i klasyczną liryką wokalną, jak i autorską muzyką rozrywkową z gatunku pop-soul-jazz.

Wykładowczyni Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale śpiewu musicalowego.

„PEJZAŻ (…when meadow, grove, and stream…)”  to realizacja interdyscyplinarna, składająca się z sound artu, instalacji, śpiewu, performansu i poezji, która krzyżuje różne doświadczenia kontemplacji krajobrazu i bycia w krajobrazie. Punktem wyjścia jest pejzaż, jako gatunek malarski – kojące, realistyczne i akademickie reprezentacje natury, romantyczne i ekspresjonistyczne projekcje niespokojnych stanów świadomości na otoczenie czy katastroficzne i post-apokaliptyczne wizje zdegradowanej planety. Tytuł projektu to fragment pierwszego wersu ody Williama Wordswortha („Przeczucia nieśmiertelności czerpane ze wspomnień o wczesnym dzieciństwie”), jednego z kilkunastu poematów, których fragmenty, zapisane w formie graficznej partytury, stanowią podstawę dla częściowo improwizowanych partii wokalnych. Instalacja, konceptualnie ujmująca w ramę wycinek krajobrazu, inspirowana dramaturgią Gertrudy Stein i jej ideą landscape play, zawiera w sobie potencjalne historie, które można odczytać, choć nikt ich nie opowiada. Całość spaja czterokanałowa kompozycja z nakładających się na siebie pejzaży akustycznych – nagrań terenowych (field recordings), które atakują afabularną, nielinearną symultanicznością zapisanych w dźwiękach zdarzeń, dziejących się w przestrzeni.

koncepcja, sound art, instalacja, dramaturgia: Krzysztof Cicheński

śpiew, performans: Maria Antkowiak-Świątek

Projekt dofinansowany ze środków Subwencji 2023 na Utrzymanie i Rozwój Potencjału Badawczego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii).

Tekst za: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

• Autor: Michał Jaborski