Wolnym tempem | Agnieszka Sowisło – Przybył

Serdecznie zapraszam na wystawę pt. Wolnym tempem, która odbędzie się w Centrum Nauki i Sztuki przy ulicy Bramkowej 6 w Swarzędzu.

Wernisaż : 5 października 2023, godz. 17.00

Wystawa czynna do 28 października,

wt. – pt. w godz. 9.00 – 16.00,

sob. – nd. w godz. 13.00 – 17.00

Wolnym tempem

Zaprezentowane obrazy nie stanowią spójnego cyklu, są raczej zbiorem różnorodnych dotknięć i sposobów malarskiej artykulacji. Przedstawiany motyw i format również jest odmienny. Cechą wspólną tych prac jest podjęcie próby przeobrażenia najbliższego otoczenia w ideę plastyczną wyrażoną przy pomocy środków malarskich.

Malarstwo traktuję jako swoistą ciągłość. Nie będąc w pracowni niejako dopełniam już rozpoczęte obrazy w pamięci, bądź tworzę nowe w wyobraźni. Niejednokrotnie podczas wycieczek pieszych, które regularnie odbywam z moimi psami, obserwuję sytuacje czy też motywy, które stają się impulsem do powstania obrazu. Kształtowanie odpowiedniej formy artykulacji plastycznej odnoszę do przedmiotów i przestrzeni codziennego doświadczenia zmysłowego, które w moim przekonaniu może być nośnikiem malarskich sensów.

Tytułowe wolne tempo odnosi się do powolnego kroku oraz niespiesznej i wnikliwej obserwacji otoczenia, które towarzyszą długim spacerom. Wolne tempo kojarzę także z procesem powstawania moich prac. Nie narzucam rygoru czasowego na malowanie konkretnego obrazu, co często odsłania przede mną nieskończoną ilość wcześniej nieprzewidzianych zależności i znaczeń.

Biogram

Agnieszka Sowisło-Przybył urodzona w 1988 roku w Poznaniu. W latach 2007–2012 studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku; w 2012 roku uzyskała dyplom magisterski w zakresie malarstwa sztalugowego w XI Pracowni Malarstwa prof.  Marka Przybyła. W latach 2008 – 2011 studiowała na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, w 2011 roku ukończyła studia licencjackie w zakresie dziennikarstwa. Od 2016 roku pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w 2019 roku uzyskała stopień doktory w dyscyplinie sztuk plastycznych, od 2020 roku pełni funkcję adiunkty w IX Pracowni Malarstwa prof. Marka Haładudy na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego  im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 28.09.2023, 14:21