STREFA CZASU IV ODNALEZIENIE PRAWDY I POJEDNANIE
MAURINMÜHLE, CZĘŚĆ 2

KONCEPCJA, KURATORSTWO, ZARZĄDZANIE PROJEKTEM: Annette Czerny

WSPARCIE HISTORYCZNE: Lukas Augustat (Uniwersytet Marcina Lutra /
Halle-Wittenberg), dr. Florian Ostrop (Fundacja Meklemburska)

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ: Annette Czerny, Susanne Gabler, Santhe Hauser, Paweł Kuczyński , Gudrun Brigitta Nöh , Monika Quasi Radzewicz , Udo Rathke, Rico., Dr. Norbert Sarnecki , Karin Schroeder, Renate U. Schürmeyer , Ramona Seyfarth, Katja Stelz, Janet Zeugner

SPONSOR: The Beguines eV, Rostock | www.die-beginen-rostock.de

WE WSPÓŁPRACY z Schönberger Musik und Kunst eV / Informacje: www.schoenberger-musiksommer.de

PATRONAT: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu / Polska

POSZUKIWANIE PRAWDY I POJEDNANIE

Projekt artystyczny poszerzony o analizę historyczną dotyczący  zapomnianego miejsca kaźni i ukrytych śladów pamięci. Czternaścioro artystów z Niemiec, Szwajcarii i Polski bada możliwości sztuki w ramach Lata Muzycznego w Schönberg.  Projekt
„STREFA CZASU IV – Maurinmühle Część 2” pokazany zostanie w kościele św. Wawrzyńca w Schönberg od 24 czerwca oraz instalacje artystyczne w Maurinmühle od 15 lipca . Prace można oglądać w obu lokalizacjach do 24 września 2023 roku.

MAURINMÜHLE – MIEJSCE

W pięknym krajobrazie  Maurinmühle  trawa zarosła historię (historie) miejsca, ale coś wpisało się w zbiorową pamięć.
Maurinmühle był młynem zbożowym od  średniowiecza. Na początku XX w. dawny dom młynarzy służył jako pensjonat, sanatorium, dom rekonwalescencji, później jako dom dziecka. W latach 40. rozpoczął się najciemniejszy rozdział tego miejsca: niemowlęta polskich, ukraińskich i rosyjskich robotników przymusowych trafiły do domu dziecka, celowo zaniedbywane i „zaopiekowane” na śmierć.
Reżim NRD zdemontował i wymazał fizyczne ślady tej zbrodni. Naoczni świadkowie i ich potomkowie przez wiele lat  milczeli. W archiwach pozostały tylko  puste miejsca.
W ostatnich latach historia tego miejsca została naukowo zbadana. Od dwóch lat grupa artystów intensywnie pracuje nad tym miejscem w ramach projektu „ORTSZEIT”.

MIEJSCE I CZAS – PYTANIA

Co możemy i możemy zrobić z tym miejscem? Czy o nim zapomnimy …
Jak możemy myśleć o śladach przeszłości w teraźniejszości?
Czy możemy dotrzeć także do tych, którzy nie mają dostępu do tych wspomnień?
Czy potrafimy znaleźć drogi prowadzące do wyważonego myślenia i działania tu i teraz? Jakie opcje mamy my, artyści, w tym procesie?

CZAS LOKALNY IV – PROJEKT

ORTSZEIT to projekt artystyczny poświęcony zapomnianym miejscom i ukrytym śladom pamięci, wykorzystujący możliwości sztuki.
Już w 2022 roku artyści pracowali nad projektem Maurinmühle (STREFA CZASU III).

Po pierwszej wystawie z zeszłego roku, w tym roku w części 2 (STREFA CZASU IV) odbędą się dwie kolejne wystawy – jedna w kościele św. Wawrzyńca w Schönberg i druga z artystycznymi instalacjami plenerowymi bezpośrednio na miejscu w Maurinmühle .
14 uczestniczących artystów z Niemiec, Szwajcarii i Polski podeszło do tego miejsca w bardzo osobisty sposób i stworzyło prace, które są nim inspirowane. Wszystkie prace nawiązują do historycznego wykorzystania miejsca. Sztuka kontynuuje badania naukowe; przekazuje na poziomie emocjonalnym i przywołuje na myśl doświadczenia, które już dawno minęły – i tworzy nowe znaczenie. Przenika do opinii publicznej, zmienia perspektywy, wywołuje dyskusje. Stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi i pozwala widzowi na samodzielną analizę.

MAURINMÜHLE CZĘŚĆ 2
WYSTAWY

Fotografie, obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, obiekty i instalacje wideo prezentowane są na wystawie w kościele św. Wawrzyńca w Schönberg (24 czerwca – 24 września 2023).
Godziny otwarcia wt-nd 12-17 oraz przed i po koncertach lub po rejestracji (mogą ulec zmianie) Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Druga wystawa w Maurinmühle przedstawia instalacje dźwiękowe i przestrzenne w plenerze, dobrane do miejsca   byłego domu dziecka i otaczającego go krajobrazu (07.15 – 09.24.23).

KONTAKT:
Annette Czerny (zarządzanie projektem, kuratorstwo, koncepcja). Tel.: 0157 887 757 64 lub 03881 759 56 47 Mail: annette.dorothea@gmx.net

WIELKIE DZIĘKI ZA WSPARCIE:

ŻYWA DEMOKRACJA / PAŃSTWOWE CENTRUM EDUKACJI POLITYCZNEJ W MEKLEMBURGII-POMORZU PRZEDNIM /
POWIAT NWM / FUNDACJA MECKLENBURG

PRAKTYKA NA RYNKU SCHÖNBERG / MEBAK METALLBAU GMBH

SPONSOR: THE BEGUINES ROSTOCK EV
WE WSPÓŁPRACY Z SCHÖNBERGER MUSIK UND KUNST EV .

PATRONAT : UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY IM. MAGDALENY ABAKANOWICZ W POZNANIU

• Autor: Matylda Konarska