Lumières: w poszukiwaniu oświecenia | Bartosz Sujkowski

Poznań, Galeria U Jezuitów przy ul. Dominikańskiej 10.

23-30.09.2023

Wernisaż: 22 września (piątek) o godzinie 19:00 (wstęp wolny).

Lumières: w poszukiwaniu oświecenia

Światło czy może raczej oświecenie? Odpowiedź poznamy na wernisażu prac, które odbiorcy odkryją racząc się unikatowymi zapachami stworzonymi przez perfumiarza. Wystawę obrazów Bartosza Sujkowskiego Lumières: w poszukiwaniu oświecenia będzie można obejrzeć w dniach 23-30.09.2023 w Poznaniu w Galerii U Jezuitów przy ul. Dominikańskiej 10. Na wernisaż zapraszamy 22 września (piątek) o godzinie 19:00 (wstęp wolny).

Lumières: w poszukiwaniu oświecenia ukazuje prace z ostatnich lat, a warto zaznaczyć, że ten pochodzący z Bielska-Białej artysta, stosunkowo rzadko wystawia je publicznie, dlatego to niepowtarzalna okazja dla poznańskiej publiczności. Obrazy pochodzą z różnych serii, inspirowanych m.in. filmem i muzyką. Dodatkową atrakcję stanowi najnowszy cykl prac, które powstały specjalnie z myślą o wnętrzu Galerii u Jezuitów, a o ich specyfice przesądza nie tylko oszczędna, minimalistyczna forma, ale także treść, wchodząca w dialog z autorskimi zapachami perfumiarza Jakuba Petrynki.

Obrazy Bartosza Sujkowskiego, pokazywane na wystawie w Poznaniu, pochodzą z kilkunastu lat działalności artysty. Wśród prezentowanych prac zobaczyć można kilka pomniejszych cykli, w tym najnowszy, zaaranżowany w zaskakujący i niekonwencjonalny sposób w zderzeniu ze stworzonymi zapachami przez maestro perfumerii.

Refleksja nad tożsamością

Motywem szczególnym dla twórczości Sujkowskiego jest często zderzenie realizmu i abstrakcji. Kino staje się tu wygodnym wehikułem dla tego typu rozważań. Zainspirowany kinem artysta często wychodzi poza ramę pojedynczego płótna-kadru, czego ciekawym przykładem są obecne na wystawie autorskie zapachy zderzone czy też po prostu dialogujące z pracami artysty. Jedna z namalowanych w ostatnich latach serii obrazów powstała pod wpływem eksperymentalnego filmu pt. La Jetée (1962) Chrisa Markera, reżysera i fotografika. Opowiadający o podróży w czasie film, będący serią statycznych, czarno-białych zdjęć, pozwolił artyście na to, co inspiruje go najbardziej – namysłem nad naszą percepcją i procesem postrzegania. Rozważania te prowadzą Sujkowskiego ku dalszej refleksji nad tożsamością, pamięcią, ale też trwaniem i (nie)trwałością zapisu tego, co już minęło. Czas jest bowiem kolejną kategorią, wobec której artysta nie pozostaje obojętny, wielokrotnie w swoich pracach powracając do dywagacji na temat wzajemnych relacji między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Odnajduję w twórczości Sujkowskiego modernistyczną z ducha refleksję nad światem, dążenie do uchwycenia jego wieloznaczności i paradoksów. Realizm i abstrakcja, wiek XIX i XX w płótnach malarza w XXI wieku rozpoczynają nowy dialog, wymianę myśli, a może i spojrzeń. Światło czy może raczej oświecenie? Artysta obudowuje swoje prace bogatymi w znaczenia interpretacjami, ale też pozwala nam po prostu zatrzymać się przed nimi w nadziei, że podejmiemy filozoficzne wyzwanie, jakie przed nami otwiera.

BIO:

Bartosz Sujkowski urodził się w 1979 roku w Bielsku-Białej. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Animacji w pracowni prof. Krzysztofa Kiwerskiego. W 2004 roku otrzymał półroczne stypendium w National College of Art and Design w Dublinie. W 2005 uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki i Animacji w pracowni prof. Krzysztofa Kiwerskiego. Zdobywca głównej nagrody na Festiwalu Filmów Animowanych w Koninie.

W malarstwie Bartosza Sujkowskiego można odnaleźć nieco anachroniczny z ducha gest poszukiwania jedności w przeciwieństwach, próbę wytłumaczenia jednego medium za pomocą drugiego. Przestrzeń stworzona na płótnie przez Bartosza Sujkowskiego to konglomerat na bazie relacji pomiędzy malarstwem, muzyką (widać zamiłowanie autora do muzyki konkretnej, awangardowej oraz klasycznej) i filmem (zwłaszcza – film noir, kino Nowej Fali, kino awangardowe, eksperymentalne), chociaż nie w każdym jego obrazie odnajdziemy bezpośrednie filmowe inspiracje.

Wystawy indywidualne:

2023 Wystawa malarstwa Fragmenty myśli, Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce