Tomasz Agaciński
Monika Kaźmierska
miejsce: Galeria Nowa Scena UAP, Al. Marcinkowskiego 28, Poznań
czas trwania: 24.06 – 2.07
wernisaż: 24.06, g. 18.00
Wystawa wspólnego projektu dyplomowego składającego się z czterech niezależnych części, które rozważają potrzeby posiadania, gromadzenia, przez co zamieszkiwania i przechowywania.
„Kosze ze śmieci” to zbiór znalezionych, zniszczonych koszów zarówno tradycyjnych, wiklinowych, jak i współczesnych, tworzywowych. Projekt przenosi odpady ze sfery śmieci do sfery użytkowej, nadając im nowy potencjał. Podjęte działania mają na celu naprawę uszkodzeń, wzmocnienie konstrukcji, wplecenie braków, a co za tym idzie zmianę i podkreślenie walorów estetycznych oraz nadanie nowych funkcji.
„Kosz z liny” to poszukiwanie nowego materiału z surowca wyjętego z dotychczasowego kontekstu. Przestrzenna forma, wykorzystując opracowaną, eksperymentalną strukturę łączenia splotów i różnych grubości lin polipropylenowych jest zapisem procesu, silnie związanego z sensualnością i osobistością.
„Kosz na śmieci” analizuje konieczność zbudowania w społeczeństwie poczucia odpowiedzialności za generowane odpady. Jako rozwiązanie proponuje jedno- lub wielorazowe, tymczasowe kosze, które w rozpisanych scenariuszach użytkowych przyjmują rolę budulca odpowiedzialnych nawyków.
„Kosze na wszystko” kwestionują przyjętą współcześnie strategię nazywania przedmiotów ich funkcjami, proponując opartą na teorii części swobodnych kolekcję obiektów otwartych na kreatywność użytkownika. Analizując co składa się na fizyczną i społeczną trwałość przedmiotu, opisuje proces powstawania obiektów z ceramiki, metalu i szkła.
osoby związane z projektem:
promotor: dr hab. Mateusz Wróblewski prof. UAP
o koszu na śmieci: dr inż. arch. Filip Żuchowski
o koszu z liny: prof. dr hab. Andrzej Banachowicz
o koszach na wszystko: dr Wojciech Tężycki, Krzysztof Woźny, Jan Wąsik, mgr Daniel Okruch, Łukasz Bloch, Jan Ziebart
elementy wystawy: Anna Czysz, Jacek Kiełbasiński, Łukasz Borysow