Przejdź do treści

21 czerwca rozpoczął się w Poznaniu największy festiwal filmu animowanego w Polsce. 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to ponad 200 filmów sworzniowych przez animatorów i animatorki z całego świata. Przez 5 festiwalowych dni pokazane zostaną filmy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. 

Tegoroczny Animator odbywa się pod hasłem „Poszukiwanie siebie / Searching for Yourself. 

Dla tegorocznej edycji Animatora zaproponowałam hasło, które wynika z samego momentu, w jakim jest festiwal – zmian dużych i ważnych, ale też z osobistych poszukiwań tożsamości. Do sekcji noszącej tytuł tożsamy z hasłem Festiwalu zaprosiliśmy artystów, aby w twórczy sposób wyrazili co taki proces szukania siebie oznacza dla nich – proces, który nigdy się nie kończy – mówi dyrektorka artystyczna – Adriana Prodeus. 

ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscara. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej nominacji.

Sercem Animatora są 4 konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych – główna nagroda w tym konkursie toruje ścieżkę do Oscara, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych z Grand Prix – Złotym Animuszem – Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania.

Ważną częścią programu Animatora 2023 będzie retrospektywa reżyserskiego dorobku Marcina Giżyckiego, wieloletniego dyrektora artystycznego oraz współzałożyciela Festiwalu. Laur za Najlepszy Film Studencki od 2023 roku będzie Nagrodą imienia Marcina Giżyckiego.

Siłą MFFA Animator są goście – wybitni reżyserzy i animatorzy. Wśród nich jeden z najważniejszych twórców anime – Keiichi Hara. Podczas poznańskiego Festiwalu widzki i widzowie będą mieli okazję zobaczyć wielokrotnie nagrodzoną „Miss Hokusai” (m.in. na najważniejszym festiwalu animacji w Annecy) oraz najnowszy tytuł Hary – „Lonely Castle in the Mirror”.  Prapremiera filmu odbędzie się w nocy 16/17 czerwca (g. 1.30) na Festiwalu Fantastyki PYRKON. To tam pośród fanów mange i anime będziemy opowiadać o najnowszej sekcji programu 16. edycji tj. Kryształach Anime, gdzie pokażemy klasyki i perełki japońskiej i koreańskiej animacji.

Gościnią tegorocznej odsłony Festiwalu będzie m.in. także nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar islandzka twórczyni – Sara Gunnarsdóttir. Jej wyróżniona przez Akademię animacja My Year of Dicks została również nagrodzona podczas ANIMATORA 2022 w kategorii Najlepszy Serial Animowany.

Nowością 16. edycji jest zaproszenie najmłodszych widzów i widzek do JURY dziecięcego. Oddajemy głos młodym kinomanom oraz kinomankom, chcemy poznać ich spojrzenie na animowane seriale zakwalifikowane do konkursu. 

Dla dzieci w wieku 7 – 14 lat  przygotowane zostały warsztaty ANIMATOR JUTRA. Cieszą się, jak co roku, ogromną popularnością – połowa miejsc została zarezerwowanych w zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu naboru. Koordynatorką programu warsztatów dla dzieci jest Agnieszka Krajewska.

Propozycje dla młodych odbiorców i odbiorczyń to oczywiście Animator dla Dzieci, realizowany przy wsparciu Centrum Sztuki Dziecka.

W programie Festiwalu są też zajęcia dedykowane dorosłym i młodzieży 12+. Trwają zapisy na warsztaty z użyciem klocków, w technice poklatkowej oraz wycinankowej. Animację w Praktyce poprowadzą Paweł Prewencki (21-22 czerwca) praz duet animatorów Paulina Wyrt i Robert Kuźniewski (23-24.06). Minietiudy inspirowane twórczością Szymborskiej, zrealizowane w trakcie dwudniowych spotkań, będzie można zobaczyć 2 lipca w rocznicę 100. urodzin noblistki.

Galę ogłoszenia wyników Animatora uświetni pokaz multimedialny przygotowany przez Uniwersytet Artystyczny. Szczegóły dostępne są tutaj

16. edycja Festiwalu ANIMATOR jest realizowana w formule hybrydowej. 

W dniach 21-25 czerwca 2023, zapraszamy do Poznania na pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz Multikinie Stary Browar, wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w PAWILONIE w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Filmy online dostępne będą w terminie 26-30 czerwca 2023 na platformie MyAniamtorOnline / aniamtor-festival.com. W pierwsze dwa dni lipca odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów dla dzieci ANIMATOR JUTRA, warsztatów animacji dla dorosłych oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR istnieje od 2008 roku. Do tej pory pokazano na nim 3600 filmów. We wszystkich dotychczasowych edycjach ANIMATORA wzięło udział ponad 100 tys. widzów.

Organizatorzy: Estrada Poznańska, Kino Muza

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania, Ambasada Japonii, Ambasada Islandii, Ambasada Irlandii 

Partner: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Kina festiwalowe: Kino Muza, ul. św. Marcin 30, Multikino Stary Browar, ul. Półwiejska 42 (wejście od ul. Ratajczaka)

Klub festiwalowy: Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Biuro festiwalowe: Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Ratajczaka 44

www: animator-festival.com


  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 21.06.2023, 14:22
  • Ostatnia edycja: 21.06.2023, 22:40