Przejdź do treści

reVert

Marta Bosowska

wernisaż + performance: 29.06, godz.18.00
wystawa: 29.06 – 10.08.2023
Aula Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu Poziom +1, Bud. A

Wystawa oraz performance, jest podsumowaniem dotychczasowych zmultiplikowanych historii zamkniętych w autorskim cyklu V tworzonym od 2017 roku. To reinterpretacja, powrót (choć wydaje się niemożliwy) do działań już powstałych. To też retrospekcja kolekcji wrażeń, historii, traum, wdechów i wydechów, ekstremalnego przeżycia, samotności i przeczucia przepełnienia.

Prace Marty Bosowskiej powstające w cyklu V od 2017 to przede wszystkim performances dedykowane konkretnym miejscom i przestrzeniom nawiązujące do ich historii, które nie mogłyby zaistnieć w żadnym innym kontekście. Tym samym działania te, gesty performatywne stają się niepowtarzalne i niemożliwe do powtórzenia.

Działania te odbywają się w czasie podróży do miejsc odmiennych kulturowo i historycznie, które artystka każdorazowo starannie dobiera i eksploruje.

Czasem są miejsca „odnalezione”, a czasem punktowo wybrane. Podróż jest zatem niezbędnym elementem procesu twórczego.

Wybrane przestrzenie to zwykle miejsca niezwiązane ze sztuką, w których Bosowska odnajduje historie i obiekty do swoich działań. Miejsca działań z cyklu V to przestrzenie graniczne, naznaczone konfliktami polityczno-społecznymi, religijnymi i rasowymi. Łączy je pojęcie pustki i pamięci, które artystka bada od lat.

Przerwany przez pandemię koronawirusa cykl V, na wystawie revert jest domknięciem i być może ostatecznym jego podsumowaniem.

Na wystawie prezentowane są obiekty i fotografie pochodzące z: Dead Valey (Dolina Śmierci), Kolmanskop, Luderitz (Namibia), Lwowa, Mariupolu, (Ukraina), Pionek (Polska), Monachium, Goerlitz (Niemcy) Odzaci, Novego Sadu (Serbia), Helsinek (Finlandia) i Belfastu (Irlandia Północna-Wielka Brytania).

Marta Bosowska

www.martabosowska.com

Urodzona w 1984 roku w Kościanie.

Studia na kierunku Malarstwo, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz na kierunku Edukacja Artystyczna (Promocja i Krytyka Sztuki, Pedagogika Sztuki). Dyplom z zakresu zakresu Rzeźby i Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu).

W latach 2009-2011 pracowała na stanowisku kuratora w BWA w Lubinie (obecnie Galeria Labirynt). Od 2010 Współtworzy Fundację Sztuki Performance.

Pracuje na stanowisku adiunkta, współprowadząc VII Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych – Performance na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. W roku 2016 otrzymała tytuł doktora sztuki na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Podejmowane problemy artystyczno – badawcze dotyczą pozostałości, pamięci, przestrzeni, minionego czasu, rytuału. Projekty i realizacje artystyczne dotyczą kondycji człowieka i refleksji wynikającej z doświadczenia otaczającej rzeczywistości. Najczęściej wykorzystywanym medium są:performance, instalacja, fotografia, obiekt.

Autorka wielu indywidualnych wystaw, wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, festiwalach i projektach artystycznych w kraju i za granicą.

Laureatka stypendiów: Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, „Soft Bodies” Ars Electronica Center Linz w Austrii, Miasta Poznania, Departamentu Sztuki i Kultury Miasta Monachium,

Poza pracą artystyczną również zajmuje się działalnością kuratorską oraz edukacyjną w kraju i za granicą. Współpracowała z wieloma instytucjami i uczelniami, prowadząc warsztaty, prezentacje i wykłady.

Od 2018 członkini Konsorcjum Erasmus Mundus of Performance Art MAPA z uczelniami Le 75 – École Supérieure des Arts de l’Image w Brukseli (Belgia), L’École nationale supérieure des arts visuels de Lać ambrę w Brukseli (Belgia), Burren College of Art w Newtown Castle (Irlandia) i National University of Ireland Galway w Galway (Irlandia). Od 2021 roku jest główną koordynatorką programu Performing Identity. Performance Art facing contemporary societal challenges.

Koordynatorka programu Illusion of Form – about shaping of creative attitudes at art colleges – programu wymiany akademickiej i artystycznej pomiędzy Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, a Uniwersytetem w Bergen (Norwegia).

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 23.06.2023, 14:59
  • Ostatnia edycja: 23.06.2023, 16:19