23.06–22.07.2023
Galerie Pokusa
Wiesbaden
Wernisaż: 23.06.2023, godz. 20.00
Patronat: Kancelaria Landu Hesji, Departament Spraw Europejskich i Międzynarodowych
Kuratorzy: Piotr Szurek, Maryna Mazur
Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Krzysztof Balcerowiak, Andrzej Bobrowski, Nina Budzyńska, Marta Chudy, Stefan Ficner, Ori Gawrońska, Milena Hościłło, Dorota Jonkajtis, Tomasz Jurek, Dorota Karolewska, Maciej Kozłowski, Maciej Kurak, Kamila Lukaszczyk, Agnieszka Maćkowiak, Maryna Mazur, Maja Michalska, Witold Modrzejewski, Grzegorz Nowicki, Kornel Ofierski, Monika Pich, Maksymilian Skorwider, Anna Sobczyk, Piotr Szurek, Michał Tatarkiewicz, Radek Włodarski
Mówi się, że w trudnych czasach niepewności i ciągłych, nieoczekiwanych zmian, najlepszym sposobem na znoszenie przeciwności losu jest przyjęcie zdystansowanej postawy. W życiu niemal instynktownie taką rolę pełni śmiech. Poczucie humoru, a nawet poczucie absurdu niejednokrotnie działało jako bufor także w sztuce. Kryzys człowieczeństwa związany z I wojną światową przyczynił się do ukształtowania postaw związanych z ruchem dadaistycznym. Podobnie jest teraz, ponad sto lat później, kiedy historia zdaje się powtarzać, artyści reagują na rzeczywistość poprzez sztukę, nierzadko posługując się ironią. Tytuł wystawy HAPPINESS/HOPELESSNESS prowokuje do podjęcia dialogu z niełatwą rzeczywistością, z którą każdy może zmierzyć się z właściwym dla siebie dystansem. Jak uniwersalne może być to narzędzie dla współczesnego artysty, będziemy mogli się przekonać na wystawie prezentującej różnorodne sylwetki artystów z Katedry Grafiki UAP w Poznaniu.
Piotr Szurek, Maryna Mazur
Katedra Grafiki WGiKW UAP jest społecznością artystów, teoretyków i studentów. Działania prowadzone w Katedrze powiązane są z bieżącymi zjawiskami artystycznymi, technologią graficzną i teorią sztuki. Program dydaktyczny uwzględnia kontekst społeczny, wobec którego konstruowane są główne cele działalności artystycznej i naukowej. Katedra uczestniczy w międzynarodowej dyskusji dotyczącej zmieniającego się sposobu definiowania grafiki oraz jej dynamicznych przemian technologicznych i medialnych.
Artyści Grupy 404 działającej od 2014 roku, swoją aktywność koncertują na działaniach społecznie zaangażowanych oraz zajmują się konstruowaniem przekazu wizualnego odnoszącego się bezpośrednio do formy prezentacji. Spójną wypowiedź wypracowaną przez artystów współtworzą prace graficzne i ich elementy kontekstualne (aranżacja i miejsce prezentacji, zjawiska społeczne, teksty). Specyfika działania grupy eksponuje potencjał koncepcyjno-procesualny sztuki pozbawiając jej charakteru towarowego. Działania artystyczne grupy są użyteczne nastawione na zmiany uaktywniające widza. Od początku funkcjonowania grupy realizowany jest projekt artystyczny Bunt. Nowe ekspresje odnoszący się do sztuki awangardowej w kontekście współczesnych zagadnień w relacjach społecznych.