Galeria Ratusz
ul. Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin
Wernisaż: 25 maja 2023 r. godz. 16.30
Wystawa czynna od 22 maja do 22 czerwca 2023 roku
Wiele lat temu zostałem właścicielem starej, drewnianej walizki. Nie wiem do kogo należała i nie wiem ile lat służyła ludziom jako towarzysz podróży. Ale wiem, że przez ostatnie 15 lat przeleżała w mojej pracowni – pewnie czekając na pomysł który narodził się w mojej głowie jakieś trzy lata temu. W tamtym czasie zagrożenia COVID – 19 słowo „podróż” zaczęła nabierać zupełnie innego znaczenia. Żyjąc wiele miesięcy w izolacji tworzyliśmy wspólnie autonomiczną kolekcję prac, dedykowanych tylko tej walizce. Wasze dzieła i walizka stanowią nierozłączną całość. 19 kwietnia 2021 roku Walizka wyruszyła w swoją pierwszą podróż. Pragnę, aby ten zestaw artefaktów odwiedził każdego z Nas i został zaprezentowany w wybranych przez Was miejscach. Może być to galeria, mieszkanie, uczelnia czy prywatna pracownia. Chcę też prosić Was o pozostawienie na wieku walizki znaku, może to być naklejka, stempel lub inna forma działania plastycznego, która będzie indywidualnym śladem każdego z Was. W swojej pierwotnej wersji Projekt Walizka był dla mnie symbolem ucieczki od ograniczeń, będących następstwem pandemii SARS-CoV-2. Jednak 24 lutego 2022 roku Projekt ten nabrał zupełnie innego znaczenia. Wojska rosyjskie napadły na Ukrainę i przyczyniły się do największej od czasu II Wojny Światowej masowej emigracji ludności w Europie. Ciszę pandemii zastąpił wybuch bomb i płacz ukraińskich matek i ich dzieci. Dlatego projekt ten chcę od tego momentu poświęcić wszystkim tym, którzy poprzez bandyckie działania totalitarnego systemu zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Bardzo dziękuję wszystkim którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej artystycznej podróży.
prof. dr hab. Zbigniew Szot
„Projekt Walizka” to wielowątkowy projekt artystyczny profesora Zbigniewa Szota. Teatralny niemal rekwizyt wstawiony w realny świat skłania do kontemplacji, nad tym, która z rzeczywistości jest w istocie tą realną. Ta, którą oglądamy za oknem, czy ta wyimaginowana, w której możemy śledzić trasę przesyłki. Teatralizacja / realizacja projektu zakłada dodatkowe obowiązki, jakie profesor Zbigniew Szot proponuje zaproszonym artystom. Każdy z twórców staje się również kuratorem i narratorem, co tworzy klimat niejednoznacznej opowieści. Nie wiemy też, w której osobie narracja jest prowadzona i czy w ogóle jest jakiś jeden narrator tej podróży.
Zawartość walizki stanowi esencję projektu, a jej przemieszczanie się, każdy kolejny przystanek jest rodzajem spektaklu działania performatywnego wobec i z walizką. Artyści z jednej strony biorą udział w wystawie prezentując swoje prace, ale również aranżują ją, by na koniec spakować i wprawić ją w ruch, zdobiąc ją np. sygnaturą. Wysyłają ją w kolejną podróż, w której zatraca się podstawowa relacja pomiędzy artystą, a kuratorem, między aktorem, a reżyserem. Przypomina to raczej konstrukcję narracji szkatułkowej, w której już nie wiemy kto gra jaką rolę. Jak w Rękopisie znalezionym w Saragossie Jana Potockiego, ze świetną ekranizacją Jerzego Wojciecha Hasa, gdzie opowieść znajduje się w kolejnej opowieści. Gdzie gubimy się w realnym i opowiadanym świecie. Gdzie wymyślone wątki stają się realnymi, a realne tracą na ważności. Projekt Walizka tym prostym zabiegiem syntetyzuje bardzo wiele aktualnie nurtujących nas problemów symultanicznie pisząc scenariusz oparty na rzeczywistości.
dr hab. Tomasz Kalitko prof. UAP
Artyści biorący udział w Projekcie Walizka :