Grzegorz Marszałek ,  „Uwielbiam przypadek i go wykorzystuję”

Wernisaż wystawy: 1 czerwca, godz. 18.00, Stary Browar w Poznaniu, ul. Półwiejska 42

Poznań Art Week 2023 Lokalnie

Kurator: Mateusz Bieczyński

Aranżacja: Rafał Górczyński

Czas trwania: 1.06.-18.06.2023

Organizacja: Poznań Art Week 2023 Lokalnie, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Stary Browar w Poznaniu, Miasto Poznań

Dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznanwspiera

Wystawa „Grzegorz Marszałek. Uwielbiam przypadek i go wykorzystuję” zorganizowana została z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej wybitnego poznańskiego grafika, ilustratora, rysownika i plakacisty. Zaprezentowane na niej zostaną wybrane prace z rozległego, obejmującego kilka tysięcy dzieł, artystycznego dorobku. Selekcja prac obejmuje 54 wyróżniające się plakaty artysty a także liczne szkice, projekty okładek czasopism, rysunkowe portrety, ilustracje, w tym rysunki wykonane do Playboya, a także autorskie zapiski i komentarze do społecznej rzeczywistości. Wiele z nich cechuje sytuacyjny humor na najwyższym poziomie. Retrospektywnej wystawie Grzegorza Marszałka towarzyszyć będzie premiera poświęconej mu książki monograficznej pod rozszerzonym tytułem „Grzegorz Marszałek, Grafiki, Ilustracje i inne bazgroły. Uwielbiam przypadek i go wykorzystuję” pod redakcją Mateusza Bieczyńskiego, profesora Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, z wprowadzeniem Zdzisława Schuberta, wieloletniego kuratora Galerii Plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W tomie liczącym 904 strony zebrano kilka tysięcy dzieł artysty – plakatów, ilustracji, rysunków, szkiców oraz słowno-obrazowych komentarzy z kart licznych notatników – które są najbardziej reprezentatywnymi przykładami jego wyrazistego artystycznego stylu stanowiącego niezwykłe połączenie wyrazistej kreski z intensywną paletą barwną różnorodnych malarskich efektów. Ponadto na wystawie zaprezentowane zostaną także plakaty dedykowane Marszałkowi, a wykonane przez jego przyjaciół, polskich i zagranicznych plakacistów. Wśród nich wymienić można takich twórców jak m.in. pochodzący z Finlandii Pekka Loiri i Karii Piippo, czy mistrzowie polskiego plakatu jak Tomasz Bogusławski, Władysław Pluta, Piotr Kunce czy Lex Drewiński.

• Opublikowano: 30.05.2023, 17:46
  • Ostatnia edycja: 30.05.2023, 17:48