KRZYSZTOF BALCEROWIAK
Morze Człowiek
Otwarcie wystawy 24.04.2023 g. 18.00
Wystawa czynna do 05.05.2023 w g. 15-18
Krzysztof Balcerowiak (ur.1977); w latach 1996-2001 studiował grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie prowadzi Pracownię Offsetu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim grafiką, instalacją. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą m.in. w Galerii Rotunda, Poznań, Galerii R20, Poznań, Galerii Miejskie Arsenał w Poznaniu, Galerii Zmostek, Opole, Muzeum Okręgowym, Bydgoszcz, Muzeum Miasta Łodzi, oraz brał udział w Wystawie Polskiej Grafiki Współczesnej, Saloniki, Grecja. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Krzysztof Balcerowiak zajmuje się od wielu lat grafiką, np. serigrafią, rysunkiem, ale także nowatorsko łączy druki z obiektami. Najczęściej są to przedmioty gotowe np. meble. Na wystawie z roku 2020 pt. „Paśnik” eksponował zabytkowy fotel przewrotnie pozbawiony komfortu siedzenia. Niejednokrotnie w ironiczny sposób odnosi się w tych pracach do współczesnych problemów społecznych, politycznych, czy do kultury Wschodu i jej postrzegania w zglobalizowanym świecie. O ekspozycji przygotowanej obecnie do przestrzeni Galerii AT pt. „Morze Człowiek” Balcerowiak napisał, cytując na wstępie Rem Koolhaasa, wybitnego holenderskiego architekta i publicysty:
„Jest ironią losu, że w architekturze jedno z haseł paryskiego maja 1968 roku: ‘Pod chodnikami – plaża’ zostało przetłumaczone jako ‘więcej chodnika mniej plaży’.
Natura i Kultura to opozycje, które zdominowały myślenie XIX i XX wieku. Dopiero XXI wiek zdetronizował dotychczas niezachwianą pozycję człowieka – twórcy. Uświadomienie, że żyjemy w antropocenie pozwoliło na włączenie podmiotów pozaludzkich, jako równoprawnych człowiekowi. Natura – w tym zwierzęta i rośliny przestały być przedmiotami, a stały się równoprawnymi uczestnikami naszego życia, a przynajmniej humanistycznej refleksji. W konsekwentnie realizowanej koncepcji ‘obiektu w grafice’ również rzeczy uzyskały swoją podmiotowość. Na wystawie prezentowana jest jedna praca, w której odnalezione obiekty w grafice wzajemnie się uzupełniają. Z jednej strony historia słynnej plaży, skradzionej przez człowieka, a z drugiej morze, które zabiera to co człowiek stworzył. W tej wzajemnej relacji kultury i natury być ‘morze’ tym razem przegra człowiek”.
Wystawa pt. „Morze Człowiek” jest pierwszym pokazem twórczości Krzysztofa Balcerowiaka w Galerii AT.
Galeria AT, ul, Solna 4