Udział biorą:
Artyści / wizualni:
Artyści / muzyka:
Kuratorzy: Patrick Huber / Rafał Górczyński
Wyzwania współczesnych twórców wizualnych w świecie sztuki współczesnej, nieustannie zmieniają się i ewoluują, artystom coraz trudniej jest utrzymać równowagę między oryginalnością a dostępnością, między eksploracją a komercjalizacją.
Krótkowzroczność w sztukach wizualnych można traktować jako zjawisko, które może prowadzić do stagnacji, powierzchowności, a nawet do banalizacji przekazu artystycznego lub braku prowokowania do myślenia czy wywoływania emocji.
W dobie globalizacji, zasięgu Internetu i mediów społecznościowych, artystom trudniej jest niż kiedykolwiek utrzymać swoją tożsamość i wyjątkowość. Z jednej strony chcą być rozpoznawani i doceniani, z drugiej – nie chcą utracić własnego stylu i wartości. Dążenie do komercyjnego sukcesu może wpłynąć na jakość i oryginalność ich twórczości.
Artyści, zmuszeni do poszukiwań, zrozumienia kontekstu kulturowego, a także uwzględnienia różnorodności społecznej, mogą odnaleźć inspirację w miejscach, które wcześniej pozostawały niezauważone.
Dlatego tytuł wystawy bezpośrednio odnosi się do pojęcia myopii, czyli powszechnie określanej krótkowzroczności mającej bezpośredni wpływ na postrzeganie wizualne świata. W twórczości artysty cecha ta pozwala wybiegać myślą w przód, poprzez ułomność akomodacji powstała rzeczywistość tworzy zupełnie nową anatomię widzenia. Pojawiające się rozmycie przy każdej próbie wyostrzenia tworzy kolejne możliwości rozbudowując paletę znaczeń.
Konstrukcja wystawy inauguruje współpracę Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu z Kunst Räume Projekte w Berlinie. Prezentuje wybrane postawy artystyczne z Polski i Niemiec i jest swoistym ćwiczeniem na krótkowzroczność.
Rafał Górczyński