EVA | Wiesław Napierała

Wystawa w Muzeum w Śremie trwa od 15.04. do 07.05. 2023

Prof. Wiesław Napierała jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi razem z as.. Izabelą Grudzińską Pracownie Małych Form Rzeźbiarskich na wydziale Rzeźby, która specjalizuje się w odlewach artystycznych w brązie i mosiądzu ,prac studenckich. Wystawia swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Motywy i treści prac oscyluje między figurą ludzką a animalistyką. Prace rzeźbiarskie , mimo przemożnego wpływu nowoczesności na działania artystyczne , oscylują w granicach tradycyjnych rozwiązań i metod w budowaniu i modelowaniu formy rzeźbiarskiej. Przedstawiony cykl prac W Galerii Muzeum W Śremie ,składa się z rzeźb pełnowymiarowych ,odlanych w żywicy artystycznej i pokryty polichromią malarską. Tematem wystawy jest biblijna „Eva” jako memento zapomnianego mitu , mającego fundamentalny wpływ na całą cywilizacje jak i też na poszczególne jednostki. Charakter ekspozycji nie rości sobie prawa do ilustracyjności czy też przenoszenia na płaszczyznę dydaktyczno religijną . Jest to raczej forma spektaklu , gdzie poszczególne prace odgrywają swoje powierzone  role, łącząc się w pewną formę Fugi muzycznej ,zmierzając do wspólnego akordu ,puentują temat ,mistycznej i bardzo nieobecnej „Evy” Zostawiając odbiorcom spore pole do własnej interpretacji tematu jak i też implikuje refleksje nad kondycją starożytnych mitów we współczesnym świecie Wystawa indywidualna w galerii Muzeum w Śremie jest realizowana wspólnie z Panią Izabelą Grudzińską , która przedstawia interpretacje tematu „Dystans” w rzeźbie animalistycznej w swojej indywidualnej wystawie.

• Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 28.04.2023, 14:36