Przejdź do treści

Przestrzeń obrazu? Przestrzeń obiektu? | Maciej Andrzejczak 

Wernisaż i oprowadzanie autorskie: 3.03.2023 godz. 18.00 
Godziny otwarcia galerii w czasie trwania wystawy: 15.00 -19.00
od 3.03.2023 do 11.03.2023

Rodríguez Gallery  
ul.Wodna 13/4, Poznań

Przestrzeń obrazu?
Przestrzeń obiektu? 

Przedstawione prace są rozwinięciem sposobu obrazowania, który rozpocząłem w 2017 roku. Intuicyjnie wówczas poszerzyłem boki obrazów do kilkunastu centymetrów. Ta początkowa ingerencja w formę obrazu malarskiego dotykała przede wszystkim zagadnień metamalarskich. Z czasem jednak skoncentrowałem się na przedmiotach i osobistych doświadczeniach rzeczywistości. 

Ekspozycja dzieli się na dwa cykle, które pomimo wyraźnych różnic wzajemnie się uzupełniają. Pierwszy to zbiór obrazów-obiektów i towarzyszących im makiet, do którego należą prace takie jak Fejka, Kaczka czy Woda święcona. Są one wyrazem paradoksów związanych z odbiorem zarówno samej sztuki, jak i rzeczywistości. Pytaniem o tajemnicę postrzegania świata i tego, co uznajemy za prawdę. W tym cyklu istotna jest relacja przedmiotu rzeczywistego i fikcyjnego, która wpływa na postrzeganie obrazu-obiektu. Drugi zbiór prac oscyluje wokół świetlistych ekranów, np. Ekran (1) i Biały ekran. Prace te, w przeciwieństwie do poprzednich, funkcjonują jako samodzielne obrazy-obiekty. Inspiracją do ich powstania było osobiste doświadczenie „pustki” ekranu cyfrowego i refleksja nad sposobem jego działania.

Maciej Andrzejczak 

 „Poprzez przestrzenną formę blejtramu do głosu dochodzi obraz jako przedmiot fizyczny, co kieruje uwagę w stronę metamalarskich zagadnień związanych ze statusem medium. Jednocześnie lico ‚pogrubionego’ blejtramu zakrywa iluzyjna reprezentacja przedmiotu, który wnosi w prace własny kontekst i historię. Obraz-obiekt jest więc tworem paradoksalnym, wewnętrznie sprzecznym. Równocześnie ukazującym i zasłaniającym się jako medium. Obraz-obiekt jest dla mnie także grą obecności z nieobecnością; iluzji z rzeczywistością, a nieraz także wirtualności z realnością. Konstrukcją badającą możliwości poznawcze. ‚Urządzeniem’ do obserwacji widzenia.”

(fragment pracy doktorskiej M. Andrzejczaka pt. Przestrzeń obrazu? Przestrzeń obiektu?)

Ciepło – zimno, 75 x 43 x 35 cm, lewa str. neon led, sklejka, prawa str. akryl na płótnie, 2021. 
  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 24.02.2023, 13:11
  • Ostatnia edycja: 09.03.2023, 11:02