Przejdź do treści

Pracownia Sztuki w Perspektywie Międzykulturowej (UAP)
zaprasza na otwarte seminarium online

psycholożki, psychoterapeutki i ekoterapeutki
Marii Sitarskiej

„Potrzebujemy całej wioski, żeby żyć – o więziach, sieci życia i o tym, dlaczego trzeba nam wracać do lasu”
17.11.2022, godz. 18.00
online (via Google Meet)

Link do wykładu:
https://meet.google.com/shi-abwu-hov

W naszej dziwacznej kulturze (WEIRD* – western, educated, industialised, rich, democratic), żyjemy w częściowym, a czasem całkowitym zapomnieniu o tym, jak złudna jest nasza zachodnia opowieść o samowystarczalności, niezależności, indywidualizmie. Weszliśmy – my, ludzkie zwierzęta – na drogę, która od dawna nie służy życiu. Zapomnieliśmy, że jesteśmy częścią sieci życia, wcale nie najważniejszą, że do rozkwitu potrzebujemy żyć we wspólnocie z osobami ludzkimi, ale również z istotami więcej niż ludzkimi (more-than-human) – ze światem innych zwierząt, roślin, grzybów minerałów. Potrzebujemy całej wioski, żeby żyć (również w znaczeniu pozaplemiennym). Potrzebujemy przypomnieć sobie nasze miejsce w sieci życia oraz odpowiedzialność, która wynika z przywilejów, które – jako gatunek – sobie nadaliśmy. Potrzebujemy wrócić do ziemi. Do ciała. Do więzi. I zapomnieć opowieść o oddzieleniu człowieka od reszty Natury.So, Let’s unite!Do zobaczenia, cieszę się na nasze spotkanie.Maria Sitarska

*WEIRD cultures – termin ukuty przez Josepha Henricha na określenie osób, które wyrosły z obszarów
kultury zachodniej, wyedukowanej, uprzemysłowionej, bogatej, demokratycznej. W swoim założeniu nie
zawiera osądu, zwraca natomiast uwagę na kontekst, tworzący sposób myślenia społeczeństw zachodnich
oraz jego konsekwencje.

Maria Sitarska – (eko)psycholożka, (eko)psychoterapeutka. W pracy i w życiu łączy podejścia systemowe, kontemplacyjne, ekopsychologiczne i ekoterapeutyczne. Ukończyła filologię polską (w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych) oraz psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 4-letnią szkołę psychoterapii w ramach Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej w Poznaniu, kurs Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu (Compassion Focused Therapy/Compassionate Mind Training), Szkołę Integralnej Ekopsychologii. Podejścia ekopsychologiczne i ekoterapeutyczne pogłębia w ramach Kursu Ekoterapii: from EGO to ECO, prowadzonego przez nauczycieli z Polski i Wielkiej Brytanii. Pracuje w na poznańskim Sołaczu w gabinecie prywatnym, jak również wśród drzew, wspiera wolontaryjnie osoby doświadczające przewlekłych i terminalnych chorób na oddziale opiekuńczo-leczniczym ZOL w Poznaniu.
— 
Wykład jest drugim z cyklu spotkań dotyczących tematu wiodącego w pracowni w roku akademickim 2022/2023, czyli LET’S UNITE!.Więcej o pracowni: 
http://crosscultural.pl

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 14.11.2022, 14:34
  • Ostatnia edycja: 14.11.2022, 14:36