Serdecznie zapraszamy na wykład Piotra Lisowskiego
Wystawa – pomiędzy archiwum a publicystyką wizualną

15. grudnia 2022, godzina 18.00-19.30,
meet.google.com/wqk-cuzb-hav

Wystawa pozostaje jednym z głównych narzędzi praktyki kuratorskiej. Potencjalność tego narzędzia nierzadko opiera się na rodzaju napięcia pomiędzy przeszłością a współczesnością. Wystawa może stać się równie dobrze wypowiedzią generującą dyskurs z obszaru badań nad historią sztuki, jak i komentarzem dotyczącym teraźniejszości, próbującym uchwycić to co jest ważne aktualnie. W czasie wykładu skoncentrujmy się na autorskich projektach wystawienniczych, które łączą poszukiwania z pogranicza badań i interwencji kuratorskich. Przeanalizujemy wystawy poświęcone krytykowi i teoretykowi sztuki Jerzemu Ludwińskiemu, ale także inspirowane postawą artystyczną Davida Wojnarowicza czy Jacka Kryszkowskiego. Jak konstruować historyczną wystawę w perspektywie dzisiejszych znaczeń? Jak biografia protagonisty może wpłynąć na formę wystawy i charakter jej narracji? Jak wystawa staje się przestrzenią dającą impuls do zmagania się z opresyjnymi normami społeczno-politycznymi, jednocześnie wskazując na siłę relacji międzyludzkich?

Piotr Lisowski – kurator i historyk sztuki. W latach 2007-2016 kurator w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a następnie w Muzeum Współczesnym Wrocław (2017-2022). Współzałożyciel Galerii Miłość działającej w Toruniu w latach 2014-2017. Wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Niezależny badacz sztuki współczesnej. Mieszka we Wrocławiu.

Organizator: Wydział Edukacji Artystycznej Kuratorstwa UAP

• Autor: Matylda Konarska