Przejdź do treści

Serdecznie zapraszamy na wystawę Michała Wielopolskiego – Powidoki

Wernisaż wystawy 19 października o godz. 17:30
wystawa trwa od 19.11. do 14.12. 2022
Galeria Sztuki w Mosinie

Moje „Powidoki” – nie powinny kierować uwagi na psychologiczne emocje, chociaż nie mogę kwestionować ich znaczenia w kreowaniu kolejnych zaprezentowanych figur, a zwłaszcza  ich zamierzonej kompozycji w przestrzeni. Taka jest bowiem istota powidoku jako migotliwego stanu wzrokowej pamięci. 

Chciałbym skierować uwagę oglądających na fragmentaryczność przedstawionych postaci, które – jak to zwykle w moich realizacjach rzeźbiarskich  – są sposobem na ukazanie relacji pomiędzy figuratywną formą w pewnym stopniu zniekształconą – w tym wypadku niepełną – a domyślną całością obecną przecież w otaczającej rzeźby przestrzeni. Spojrzenie koncentrujące uwagę na „Istniejącym” kieruje równocześnie wzrok ku brakującym fragmentom postaci, co powoduje zaistnienie relacji pomiędzy niepełnością  a domyślnością całości moich powidoków. 

Dlatego też usytuowanie pięciu figur w określonym rytmie ma na celu wzmocnienie tego wrażenia przez stworzenie swoistego „tłoku” figur niepełnych. Przez to zagęszczenie form przenika nasz wzrok i skłania do odtwarzania form kompletnych  figur rzeźbiarskich, czyli zmierza do wydobycia z przestrzeni tego najważniejszego, czyli  formy w pełni ukończonej będącej ocalonym fragmentem znikającego bezpowrotnie powidoku.

Michał Wielopolski

Urodził się 17 stycznia 1984r. w Poznaniu.  Absolwent Wydziału  Rzeźby i Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Podczas studiów wygrał konkurs na półroczne stypendium w Athens School of Fine Arts. W 2009 r. został nagrodzony w konkursie ”Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2009” w Gdańsku, oraz został laureatem konkursu im. Marii Dokowicz za najlepszy dyplom Akademii Sztuk Pięknych. W 2010 r. otrzymał za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby  Stypendium Artystyczne Miasta Poznania. Swoje zainteresowania realizuje w różnorodnych technikach i materiałach rzeźbiarskich, a tematyka jego prac koncentruje się wokół problematyki związanej z egzystencją człowieka. Od roku 2010 pracuje na macierzystej uczelni. W 2015 r. został doktorem sztuk pięknych Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie jest  adiunktem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w II Pracowni Rzeźby i Otoczenia – Studyjna na Wydziale Rzeźby.  Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Poznaniu, Sopocie, czy w Barcelonie na wystawie konkursowej Figurativas 2017.

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 19.11.2022, 12:20
  • Ostatnia edycja: 19.11.2022, 13:37