Przejdź do treści

“Pszczelim okiem”
wystawa zbiorowa

wernisaż:
18 października, godz.13
wystawa czynna od 16.10. – 18.12.2022
Spichlerz na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Hanna Ignatowicz

Słowo wstępne do wystawy „Pszczelim okiem”

Wystawa „Pszczelim okiem” to kolejne przedsięwzięcie, które Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie realizuje z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Tym razem inspiracją dla twórców stała się pszczoła, jej dom i wyjątkowe relacje, które łączą te owady z człowiekiem. Nasz szacunek do pszczół – pracowitych zapylaczy, dzięki którym mamy pożywienie oraz miód i wosk, a także inne produkty pszczele, ma wielowiekową tradycję. Przytoczę w tym miejscu fragment „Historii naturalnej” Pliniusza Starszego, który już w starożytności potrafił trafnie scharakteryzować rodzinę pszczelą: „Ale między wszystkimi owadami pierwszeństwo należy się pszczołom, one jedne spośród nich zostały stworzone dla człowieka. Zbierają miód, lepią plastry i wosk, ciężko pracują, dokonują wielkich rzeczy, mają swoje państwo, naradzają się między sobą indywidualnie, a pod przewodnictwem królowych odbywają zebrania ogólne, wreszcie, co najdziwniejsze mają swoją moralność, inną niż wszystkie inne stworzenia; bo i one same, choć nie mogą być nazwane oswojonymi, nie są wszakże dzikie”. 

Temat „pszczeli” jest bliski Muzeum w Szreniawie. W naszych zbiorach oraz Oddziału (Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu) znajdują się obiekty z dziedziny bartnictwa, pasiecznictwa i pszczelarstwa. Wśród nich wyróżnia się bogata kolekcja uli. Najstarsze domy dla pszczół to surowe w swej formie ule kłodowe, które powstały z wyciętych fragmentów drzew bartnych. Stały one w wiejskich pasiekach obok uli wyplatanych ze słomy, zwanych kószkami. Nowoczesność weszła wraz z ulami snozowymi, ramkowymi i skrzynkowymi, które oferowały wygodne mieszkanie dla rodziny pszczelej i ułatwiały pracę ich opiekunom. Ciekawostką są ule figuralne i architektoniczne, które skonstruowano w formie postaci ludzi i zwierząt oraz budynków. 

Na wystawie w spichlerzu prezentujemy prace siedmiu artystów – Pauliny Kwiatkowskiej, Mateusza Pietrowskiego, Grzegorza Ratajczyka, Krzysztofa Ryfy, Sylwii Sosnowskiej, Bogdana Wegnera i Natalii Wegner. W ich dziełach przeplatają się wielozmysłowe wspomnienia, obserwacja pszczół (tych żywych i martwych) i kontemplacja następujących pojęć: „gniazdo”, „ul”, „komórka pszczelego plastra”. Cieszymy się, że poprzez współczesne formy wypowiedzi artystycznej Muzeum może zaproponować widzom nowe ujęcie tradycyjnych tematów i spojrzenie na świat z perspektywy „pszczelego oka”. 

uczestnicy:
Paulina Kwiatkowska
Mateusz Pietrowski
Grzegorz Ratajczyk
Krzysztof Ryfa
Sylwia Sosnowska
Bogdan Wegner
Natalia Wegner
organizator:
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
kurator:
Hanna Ignatowicz
kustosz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
patronat:
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
idea wystawy:
Grzegorz Ratajczyk
koordynator:
Natalia Wegner
projekt plakatu:
Mateusz Pietrowski

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 12.10.2022, 13:18
  • Ostatnia edycja: 12.10.2022, 13:18