Przejdź do treści

„Tetlak. Piast w ujęciu postapokaliptycznym”
Scenografia w spektaklu „Piast” w reż. Roberta Czechowskiego

W środę 12 października 2022 r. o godz. 19 00 w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną ruszy wystawa scenografa i kostiumografa prof. Piotra Tetlaka na której zobaczymy artefakty, dokumentację z widowiskowego spektaklu „Piast”, którego premiera w 2019 roku zainaugurowała działalność odbudowanego Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. To kolejne miejsce na mapie po Galerii Sztuki w Mosinie, głogowskim teatrze i
lubuskim teatrze, które odwiedzi wystawa.

„Blisko 70 aktorów na scenie i zaskakująca scenografia tworzą spektakl „Piast” w reżyserii Roberta Czechowskiego (…) to legenda dynastyczna spisana przez Andreasa Gryphiusa, która wywiedziona jest z pierwszej kroniki polskiej. (…)Reżyser doszukuje się w dziele kontekstów uniwersalnych dotyczących bezwzględności władzy. Pozostawieni sami sobie pielgrzymi, bezdomni, umęczeni wędrówką szukają swego miejsca na ziemi i oparcia w rządzących. Natrafiając na skromny dom Rzepichy i Piasta zapraszani są do środka, aby uczestniczyć w postrzyżynach ich syna Siemowita.”
(Źródło: Redakcja GPI)

Premiera odbyła się 22 listopada 2019 roku z okazji inauguracji odbudowanego właśnie Teatru w Głogowie, po 74 latach od jego zbombardowania. Do stworzenia wspólnej wizji reżyser zaprosił
scenografa prof. Piotra Tetlaka. Wspierał go zespół poznańskich artystów i absolwentów UAP związanych także z Interdyscyplinarną Grupą Teatralną Asocjacją 2006: Jakub Psuja, Krzysztof Urban, Natalia Rejszel, Ewa Tetlak oraz performer Piotr Charytoniuk.

Scenografia stworzyła przestrzeń teatralną, w której role Popiela i Piasta kreowali Jan Peszek i Jan Szurmiej. Atmosferę widowiska, a także drogę twórcy od wizji plastycznej do realizacji przybliżają: makieta, artefakty z przedstawienia i dokumentacja fotograficzna.

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 07.10.2022, 17:03
  • Ostatnia edycja: 07.10.2022, 17:03