Marek Wasilewski
Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych,
kurator: prof. Stefan Ficner

19 października 2022, godz. 18.00, Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20

Marek Wasilewski – Artysta, autor tekstów o sztuce.  Absolwent PWSSP w Poznaniu oraz Central Saint Martins  College of Art & Design w Londynie. Jest profesorem na Wydziale Animacji i Intermediów  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1994–2013 był redaktorem naczelnym  „Zeszytów Artystycznych”, pisma artystyczno-naukowego wydawanego przez ASP w Poznaniu, a potem  UAP. Od 2001 do 2017 roku był redaktorem naczelnym „Czasu Kultury”. Od 2017 – dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Jest członkiem międzynarodowego  stowarzyszenia krytyków sztuki AICA oraz IKG Internationale Künstler Gremium. Był stypendystą  the British Council, Fundacji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. Autor artykułów publikowanych m.in  w „Czasie Kultury”,  „piktogramie”, „Res Publice Nowej”, „Art Monthly”, „International Journal of Education  through Art”, „Springerin”. Jest autorem książek: „Sztuka Nieobecna” (1999),  „Seks, pieniądze  i religia – rozmowy o sztuce brytyjskiej” (2001), „Czy sztuka jest wściekłym psem?” (2009)  „Sztuka w czasach populizmu” (2021).

Tytuł wykładu zaczerpnięty jest z pracy Jarosława Kozłowskiego z roku 1970.  Podczas wykładu chciałbym zastanowić się, na ile bardzo mało używane już słowo „wyobraźnia” ma znaczenie dla współczesnych praktyk w polu sztuk wizualnych.

Ilustracja: Jarosław Kozłowski, Strefa Wyobraźni, fotografia, 1970
  • Autor: Matylda Konarska