Jerzy Kałucki

Galeria Rotunda UAP
Al. Marcinkowskiego 29

Jerzy Kałucki w latach 1984–1990 pełnił funkcję Kierownika Katedry
Malarstwa, a przez ponad dwadzieścia lat prowadził w poznańskiej uczelni
artystycznej III Pracownię Malarstwa, w której studiowało wielu wybitnych
artystów (m.in: Leszek Knaflewski, Mariusz Kruk, Piotr Kurka, Wojciech Łazarczyk, Anna Tyczyńska, Joanna Przybyła, Małgorzata Dawidek-Gryglicka, Monika Sosnowska, Zbigniew Rogalski, Radek Szlaga, Małgorzata Szymankiewicz).

Działalność pedagogiczna i praca na rzecz studentów stanowiły niezwykle ważny aspekt w aktywności zawodowej i w życiu profesora Kałuckiego.

Jerzy Kałucki urodził się we Lwowie. W latach 1951–57 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie malarstwo i scenografię. To właśnie z teatrem związane były początki pracy twórczej artysty. Jako scenograf pracował w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Lalki w Toruniu czy Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. W 1981 roku rozpoczął pracę w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

W twórczości artysty, związanego z nurtem sztuki geometrycznej, szczególne miejsce zajmuje zagadnienie przestrzeni. Od lat 70. tworzył on
minimalistyczne instalacje powstające przy wykorzystaniu ascetycznych
środków wyrazu i abstrakcyjnych form geometrycznych.

Od 1976 roku artysta był związany z reaktywowaną Grupą Krakowską.

Uczestnik wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

• Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 07.10.2022, 17:16