Zapraszamy na nową wystawę czasową „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz. Wystawę otworzyliśmy dziś w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu przy ul. Słupskiej. Wystawa „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” jest prezentacją plakatów z kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W trakcie wernisażu Dyrektor WMN Przemysław Terlecki i Rektor Uniwersytetu Artystycznego prof. Wojciech Hora podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy. Jego celem jest umożliwienia studentom UAP bezpośredniego kontaktu z instytucjami kultury, a także umożliwienia zapoznania się z potencjałem środowiska artystów i projektantów oraz ewentualne z niego korzystanie. Partnerzy nawiązują współpracę w zamiarze realizacji wspólnych przedsięwzięć. “To jest nowy rozdział naszej współpracy w którym otwieramy się na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu” podkreślił Przemysław Terlecki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Przypomniał również, że poza współpracą z doktorem Witoldem Modrzejewskim przy aranżacji obecnej wystawy, w kapitule konkursowej na ekspozycję Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego zasiada prof. Rafał Górczyński, także z Uniwersytetu Artystycznego. Rektor prof. Wojciech Hora, podkreślił wagę jaką jest współpraca z instytucjami kultury z perspektywy studentów uczelni artystycznych oraz wyraził radość z przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Na wystawie „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” prezentowane są plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Nasza kolekcja to zbiór ok. 2 tysięcy obiektów z różnych epok. W ramach wystawy pokazujemy 21 plakatów, wyłącznie te pochodzące z okresu socrealizmu od 1949 do 1956. Wystawa pomoże poznać i zrozumieć w jaki sposób władza PRL wykorzystywała sztukę w celach propagandowych. Jest to również wprowadzenie do ważnego kanonu artystycznego, realizowanego poprzez medium sztuki masowej – plakat. Wystawie towarzyszy program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez młodych artystów będzie można wykonać plakat, stosując narzędzia znane z historii artystycznej propagandy. Polecamy je szczególnie nauczycielom, ponieważ wrześniowy cykl odbędzie się w środy o 10:00. Warsztaty odbędą się 27 i 31 sierpnia oraz 7, 14, 21 i 28 września Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej 62 w dzielnicy Krzyżowniki-Smochowice powstał w latach 50-tych. Na działce została wybudowana willa, która maskowała wejście do Schronu. Od lat 2000 obiekt znajduje się pod opieką Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W przestrzeni budynku otworzyliśmy Galerię Plakatu z Okresu Socjalizmu, w której prezentujemy meble, plakaty oraz obrazy z epoki. W czasie prezentacji wystawy czasowej (do 23 października) oddział przy ul. Słupskiej będzie dostępny dla zwiedzających w środy oraz czwartki oraz ostatnie soboty miesiąca od godz. 9.00 do 16.00.

Wstęp do Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu jest bezpłatny
Wstęp do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania biletowany: N 10zł U 6zł.
Kontakt dotyczący wystawy oraz programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie:

Kuratorki: Barbara Kokot oraz Anna Matuszak
Tel. 61 852 94 64
Adresy mailowe: b.kokot@wmn.poznan.pl oraz a.matuszak@wmn.poznan.pl
Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu
ul. Słupska 62 Poznań
Czas trwania wystawy: 27.08.2022-23.10.2022
(środy i piątki oraz ostatnie soboty miesiąca, g. 9.00-16.00)
Kuratorki: Barbara Kokot, Anna Matuszak
Współpraca merytoryczna: Marcin Wągrodny
Aranżacja plastyczna: Witold Modrzejewski (UAP)
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach