autoprezentacje laureatów

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawyBIENNALNE SZTUKI MŁODYCH RYBIE OKO 10 oraz wydarzenie poprzedzające – otwarte autoprezentacje uczestników zakwalifikowanych do wystawy:

OTWARTE AUTOPREZENTACJE LAUREATÓW BIENNALE: 05.10.2022, g. 12:00 / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

OTWARCIE BIENNALE: 06.10.2022, g. 18:00 / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
WYSTAWA: 07.10.2022 – 31.12.2022
Ekspozycja dostępna będzie w dwóch salonach wystawienniczych BGSW:
Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku / czynna pn-sob. 10:00 – 18:00
Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a w Ustce / czynne codziennie 10:00 – 18:00
Kuratorzy: Edyta Wolska, Roman Lewandowski
Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 10” to cykliczny projekt o charakterze konkursu, który posiada ponad 20-letnią tradycję. Specyfiką biennale jest interdyscyplinarny charakter prezentowanych prac oraz przekrój wiekowy twórców (do 35-go roku życia). Prezentowane na wystawie prace są wykonane zarówno w tradycyjnych mediach, jak i z użyciem multimediów, w tym również sztuki efemerycznej. Wystawa pokonkursowa ma z założenia prezentować twórczość młodych, debiutujących na scenie artystycznej twórców. Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie jak najbardziej reprezentatywnego wachlarzu najnowszych tendencji zachodzących w polskiej sztuce, a zwłaszcza zaprezentować jej wieloaspektowość, odmienność punktów widzenia i akceptację szeroko rozumianej kulturowej tolerancji. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na dzieła komunikujące ważne społecznie tematy, które konstytuują naszą narodową tożsamość. Wielką wartością biennale jest wyłonienie w drodze konkursu prac absolwentów uczelni z całego kraju, którzy mieszkają zarówno w dużych centrach artystycznych, jak i na peryferiach. Istotnym celem projektu jest także konfrontacja dzieł oraz młodych artystów z wybitnymi krytykami i teoretykami sztuki w ramach spotkań, indywidualnych autoprezentacji oraz panelu dyskusyjnego z udziałem autorytetów polskiej krytyki artystycznej. Wielkim atutem przedsięwzięcia jest możliwość prezentacji sztuki współczesnej dla społeczności zamieszkującej w subregionie słupskim, który mieści się poza centrami wielkich ośrodków (Gdańsk, Szczecin). Harmonogram biennale przewiduje otwarte dla publiczności autoprezentacje uczestników, które odbędą się 5 października 2022 r. od godz. 12.00 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Otwarcie wystaw i ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 października 2022 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce o godz. 18.00. W ramach projektu prezentowane są 2 wystawy zbiorowe, zorganizowane w salonach wystawienniczych: Galeria Kameralna (Słupsk) oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Jury w składzie: Dobromiła Błaszczyk, Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur
i Edyta Wolska wyłoniło 18 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy:

1. Michalina Bigaj
  2. Katarzyna Bogusz
  3. Agata Cieślak
  4. Piotr Desperak
  5. Joanna Dudek
  6. Ewelina Figarska
  7. Agata Jarosławiec
  8. Daniel Kotowski
  9. Nadia Markiewicz
  10. Piotr Mlącki