Przejdź do treści

Miejskie Galerie UAP serdecznie zapraszają na wystawę Kierunku Architektura Wnętrz

PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ

13.07–25.08.2022

Galeria DESIGN UAP wernisaż 13.07 godz. 17.00
Galeria Curators’LAB wernisaż 13.07 godz. 18.00
Galeria Duża Scena UAP wernisaż 13.07 godz. 19.00


PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ obejmuje cykl wystaw podsumowujący bieżący roku akademicki, stanowiący pewien etap zarówno w działalności projektowej pracowników naukowo-dydaktycznych oraz studentów z Katedry Architektury Wnętrz.  

PRZESZŁOŚĆ – Tete a Tete wystawa poświęcona sylwetce profesora Jana Węcławskiego w stulecie urodzin (21.05.1922). Syntetyczne ukazanie dorobku twórczego w dziedzinie architektury, wnętrz i mebli, oparte o zachowane rysunki projektowe, fotografie realizacji i obiekty meblowe ze zbiorów prywatnych.

TERAŹNIEJSZOŚĆ – Przegląd to wystawa prac skupiająca się na aktualnej działalności projektowej pracowników zatrudnionych w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Poza obszarem naukowo-dydaktycznym pedagodzy aktywnie zajmują się projektowaniem w wielu zakresach architektury wnętrz i wystawiennictwa. Autorzy prac czerpią umiejętności i wiedzę z wieloletnich doświadczeń i praktyk, dzięki czemu mogą udoskonalać rzeczywistość, która otacza użytkowników w różnych obszarach przestrzeni.

PRZYSZŁOŚĆ  – Detal jest jednym z fundamentalnych elementów w architekturze wnętrz. Często złożone formy, niewielkie elementy, drobne szczegóły – nieuchwytne okiem – tworzą projektowaną przestrzeń unikatową. Wystawa prezentuje wybrane prace –  wizyjne przyszłości – realizowane w różnych sytuacjach przestrzennych. Przedstawione koncepcje obejmują różnorodną problematykę, w której detal nabiera szerszego znaczenia. Młodzi entuzjaści architektury wnętrz, studiując swoje najbliżej otoczenie, poprzez wprowadzenie detalu, chcą stworzyć wnętrza i projektowaną przestrzeń, bardziej intrygującą i niepowtarzalną dla użytkowników.PRZESZŁOŚĆ

Podtytuł: „Tete a Tete” 

Miejsce: Galeria Design UAP, ul. Wolnica 9 

Kurator wystawy: prof. dr hab. Weronika Węcławska-Lipowicz 

Koordynator: mgr Marta Brennensthul-Bludnik

Wernisaż: 13.07.2022 r. – godz. 17:00 


Jan Węcławski (1922-1995). Syn architekta wnętrz Edmunda Węcławskiego. Studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego, architektoniczne – na Politechnice Poznańskiej a następnie Politechnice Wrocławskiej. Architekt, architekt wnętrz, projektant mebli, pedagog, profesor zwyczajny związany z poznańską uczelnią plastyczną od 1952 roku. Przez kilka kadencji prorektor Uczelni, kierownik Katedry Architektury Wnętrz, członek Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, przedstawiciel szkół artystycznych w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aktywnie działający członek SARP i ZPAP. Promotor prac dyplomowych z zakresu projektowania mebla, wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz. Promotor wielu prac doktorskich. Autor licznych projektów meblarskich (w tym wzorów wdrożonych do produkcji), wielu projektów architektonicznych i wnętrzarskich, wśród nich projektu hotelu Orbis Merkury (wraz z prof. Janem Cieślińskim i Andrzejem Grochulskim) oraz wyposażenia hotelu, projektów wnętrz kościoła oo. dominikanów w Poznaniu (między innymi koncepcji ołtarza głównego, kaplicy akademickiej, kaplicy spowiedzi, przestrzeni nowicjatu), kompleksowego projektu architektury, wnętrz i detali Kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu. Laureat wielu konkursów i nagród. Odznaczony między innymi medalem Scholae Bene Merito, Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Stowarzyszenia Architektów Polskich i Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.


Wszystko jest kwestią skali. To zdanie Profesora Jana Węcławskiego, nieco wyrwane może z kontekstu, pozwala odnaleźć się w specyfice twórczości Profesora obejmującej różne dziedziny projektowe zgodnie z bliską mu bauhausowską ideą spójności przestrzennego myślenia od urbanistyki po detal, od architektonicznej bryły po klamkę u drzwi do niej. Architekturą jest każde planowe działanie projektowe w przestrzeni. Projektując poruszamy się w różnych jej skalach. Mebel jest jedną ze skal architektury – mawiał. To mebel stanowi szczególnie istotną część działalności artystycznej i pedagogicznej Profesora. Zatrudniony w uczelni 70 lat temu w 1952 roku od 1957-1968 roku prowadził pracownię mebla, kształcąc znakomitych projektantów, dając początek Poznańskiej Szkole Mebla.

W stulecie urodzin Profesora Katedra Architektury Wnętrz, którą kierował od lat sześćdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych, zaprasza na wakacyjne tete a tete z twórczością profesora prezentując duet mahoniowych mebli – krzesło i fotel – z 1962 roku.

Oba sprzęty ujawniają charakterystyczne cechy stylu autora. Konstrukcja i materiał zależą od siebie ukazując w sposób czytelny i klarowny swoje walory. Wyrafinowana konstrukcja buduje formę. Subtelny dynamizm profilowanych podpór akcentuje newralgiczne punkty przenoszenia obciążeń. Linie giętej taśmy sklejki budują oskrzynię, Zdwojenia, przenikania, równoległości tworzą grafikę w przestrzeni. Lekkość konstrukcji podkreślają delikatnie ugięte w osi płaszczyzny siedzisk, punktowo wsparte na ramie. Dodany na sterczynach łuk oparcia i delikatna deska ostatecznie definiują funkcję. Mosiężne guzy śrub punktują łączenia tworząc swoisty ornament. Wariacje formalne w obu meblach ukazują jednoznaczne podobieństwa i nieoczywiste różnice będące konsekwencją podjętych decyzji. Inne przy zastosowaniu kwadratowego przekroju podpór, inne w przypadku ich toczenia. Jak w rodzinie – wszystkich wiele łączy, ale każdy jest indywidualnością. Nowoczesna elegancja form podkreślona użyciem szlachetnej okleiny i tym samym kolorytem nadaje meblom ponadczasową wartość i urodę.

Oba meble ostatecznie stanowiły wyposażenie własnej pracowni projektowej Profesora dobudowanej w 1962 roku do rodzinnej, przedwojennej willi przy ulicy Podkomorskiej na poznańskim Grunwaldzie. Modernistyczna bryła lekko trapezowo odchylona w kierunku południowego wschodu z w pełni przeszkloną frontową elewacją, zawieszona nad wejściowymi schodami, wyniesiona do wysokości pierwszego piętra, podparta betonowym słupem przechodzącym w komin paleniska we wnętrzu stanowiła miejsce pracy i spotkań.

Dla mnie piszącej te słowa to fascynująca przestrzeń dzieciństwa. Wypełniona muzyką mistrzów, pełna światła moja Arkadia. Pracownia Taty. Krzesło, na którym siedział przy pracy, fotel, w którym lubiła wypoczywać mama. Ja spędzałam tam czas najchętniej pod biurkiem czekając na spadające skrawki intrygującej kalki, mogąc obserwować świat z innej perspektywy.

Do takiego spojrzenia na prezentowane prace z różnych perspektyw – zachęcam.

prof. dr hab. Weronika Węcławska-Lipowicz 

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Podtytuł: „Przegląd” 

Miejsce: Galeria Curators’Lab, ul. Nowowiejskiego 12 

Kuratorzy wystawy: Emilia Cieśla-Jarzębowska, Robert Gruszewski 

Koordynator:  Wojciech Sypniewski

Wernisaż: 13.07.2022 r. – godz. 18:00


TERAŹNIEJSZOŚĆ – Przegląd to wystawa prac skupiająca się na aktualnej działalności projektowej pracowników zatrudnionych w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Poza obszarem naukowo-dydaktycznym pedagodzy aktywnie zajmują się projektowaniem w wielu zakresach architektury wnętrz i wystawiennictwa. Autorzy prac czerpią umiejętności i wiedzę z wieloletnich doświadczeń i praktyk, dzięki czemu mogą udoskonalać rzeczywistość, która otacza użytkowników w różnych obszarach przestrzeni.  

Lista uczestników: 

 • Piotr Barłóg
 • Maciej Basałygo 
 • Marta Brennenstuhl-Bludnik 
 • Emilia Cieśla-Jarzębowska 
 • Robert Gruszewski 
 • Natalia Kliśko-Walczak
 • Piotr Machowiak 
 • Eugeniusz Matejko 
 • Szymon Nawój
 • Konstancja Pleskaczyńska 
 • Rafał Rzadkiewicz 
 • Mikołaj Stankowski 
 • Piotr Sudak 
 • Wojtek Sypniewski 
 • Rozalia Świtalska 
 • Oriana Tyll 

PRZYSZŁOŚĆ

Podtytuł: „Detal” 

Miej:  Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24

Kuratorzy wystawy: Rafał Rzadkiewicz, Oriana Tyll

Koordynator:  Wojciech Sypniewski

Wernisaż: 13.07.2022 r. – godz. 19:00


             PRZYSZŁOŚĆ  – Detal jest jednym z fundamentalnych elementów w architekturze wnętrz. Często złożone formy, niewielkie elementy, drobne szczegóły – nieuchwytne okiem – tworzą projektowaną przestrzeń unikatową. Wystawa prezentuje wybrane prace –  wizyjne przyszłości – realizowane w różnych sytuacjach przestrzennych. Przedstawione koncepcje obejmują różnorodną problematykę, w której detal nabiera szerszego znaczenia. Młodzi entuzjaści architektury wnętrz, studiując swoje najbliżej otoczenie, poprzez wprowadzenie detalu, chcą stworzyć wnętrza i projektowaną przestrzeń, bardziej intrygującą i niepowtarzalną dla użytkowników.

Lista uczestników:

 • Andrzejewska Natalia
 • Ataman Karen
 • Bińkowska Barbara
 • Bukovetska Yuliia
 • Kocińska Oliwia 
 • Koluch Zuzanna 
 • Michalczewski Emil
 • Młynarska Paulina
 • Skupień Kinga
 • Szumińska Zygfryda
 • Tecław Paulina
 • Wawrzyniak Alicja
 • Autor: Agata Tratwal
 • Opublikowano: 05.07.2022, 08:39
 • Ostatnia edycja: 23.01.2023, 21:05