Przejdź do treści

Katarzyna Kujawska-Murphy | Odsłona prac retrospektywnych
– dokumentacji instalacji z lat 1996-2022

CAT (Centrum Aktywności Twórczej) Ustka, Galeria Mała, 
07.07.2022 – 19.09.2022

kurator:
Roman Lewandowski

Ekspozycja wskazuje na główne treści artystyczne działań Katarzyny Kujawskiej-Murphy, a mianowicie na przestrzeń i czas w kontekście psychofizjologii postrzegania, co wizualizuje się instalacjami do-przestrzennymi. Artystka eksploruje też społeczne aspekty egzystencji człowieka w psychologii miasta i antropologii. Człowiek w przestrzeni i czasie – to główna teza prac artystki.

Interwencje wizualne w percepcji postrzegania znanych rzeczywistości, uzyskane za pomocą działań opierających się na zależnościach znanych nam z psychofizjologii widzenia, także psychologii człowieka – wprawiają odbiorcę w stan namysłu nad symetrią – fizyczną, mentalną, ukazaną w różnych kontekstach: zachwiania, jej braku, odbicia.

Zjawisko „braku” ukazane w instalacjach Katarzyny Kujawskiej-Murphy od 1996 do bieżącego roku wizualizuje się jako stany pomiędzy i rozdzielenia, jak instalacja „Rozdzielone klamki”, „Otwarcie ściany”, „Ukryte kolory”.
Instalacje, rzeźby reprezentują świat i jego dynamikę życia, ale też entropii, centrum dla przestrzeni, czasu i życia; reprezentują nieustanny ruch, przemieszczanie się psychodynamikę człowieka fragmentarycznego – scalonego w całość dzięki własnej pamięci.
Roman Lewandowski

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 22.07.2022, 20:02
  • Ostatnia edycja: 29.07.2022, 20:06