Przejdź do treści

Jan Wasiewicz | PAMIĘĆ – CHŁOPI – BUNT

Badania nad chłopską historią i dziedzictwem stały się w ciągu ostatnich kilku lat ważnym nurtem polskiej humanistyki. Wynikają one z potrzeby prowadzenia pogłębionej refleksji nad tą oczywistą – jakby się zdawało – prawdą, że społeczeństwo polskie w przeważającej większości ma chłopskie korzenie.

Napisana z metachłopskiej perspektywy książka Jana Wasiewicza wpisuje się w ten nurt w paradygmacie transdyscyplinarnych badań nad pamięcią kulturową, stawiając sobie za główny cel odpominanie wypieranego, zniekształcanego i marginalizowanego losu polskich chłopek i chłopów.

Przeprowadzona z wielkim rozmachem, wielowątkowa narracja na temat funkcjonowania w polskim imaginarium chłopskiej spuścizny dotyka takich kwestii jak m.in. „wyciszanie” chłopskich korzeni, błędne koło chłopomanii i chłopofobii, biała plama chłopskiego oporu.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/pamiec-chlopi-bunt-jan-wasiewicz-224015

https://audycje.tokfm.pl/gosc/17881,dr-Jan-Wasiewicz


dr Jan Wasiewicz – filozof, którego zainteresowania naukowe początkowo skupiały się wokół problemu nihilizmu, w szczególności wokół jego dziewiętnastowiecznych przejawów na polu filozofii, literatury, życia społeczno-politycznego i religii. Obecnie zajmuje się przede wszystkim problematyką pamięci zbiorowej/kulturowej, w szczególności kwestią obecności w niej chłopskiego dziedzictwa. Badania prowadzi wykorzystując narzędzia wypracowane w ramach szeroko pojętej humanistyki zaangażowanej, w tym m.in. memory studies, studiów postkolonialnych, teorii hegemonii oraz koncepcji wiedzy usytuowanej. Jan Wasiewcz pracuje w Katedrze Historii Sztuki i Filozofii na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 29.07.2022, 19:20
  • Ostatnia edycja: 29.07.2022, 19:21