Wystawa realizowana w ramach MTP Home Decor 2022 
16 – 19 maja 2022, Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie, łącznik pawilonów 5/5A

Tytuł: „B+R_UAP od idei do produktu”

Uczestnicy:
Magdalena Grenda, Basia Borysewicz, Justyna Burkiewicz, Mateusz Wróblewski, Michał Filipiak, Mateusz Słociński


Niniejsza wystawa podobnie jak prezentowana równolegle na Łódź Design Festival prezentacja „UAP_KOLEKTYW” przedstawia szeroką gamę działań, jakie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu podejmuje celem rozwijania wewnętrznego dialogu pomiędzy sztuką i projektowaniem, usprawnienia zarządzania dobrem intelektualnym oraz materializacją i weryfikacją konceptów, a docelowo również komercjalizacją projektów.

Powyższe zadania należą co powołanego dwa lata temu międzywydziałowego Instytutu Wdrażania Idei, który wsparty zostanie w najbliższym czasie działalnością uczelnianego Centrum Transferu Technologii, a w przyszłym roku bezprecedensową w skali polskich uczelni artystycznych przestrzenią laboratoryjną realizowaną aktualnie w ramach projektu WRPO na terenie poznańskiej Starej Papierni.

Instytut Wdrażania Idei UAP koordynuje działalność badawczo-rozwojową kadry uczelni, wspiera przedsiębiorczość studentów i promuje najlepsze efekty ich pracy twórczej. Udział w tegorocznym Łódź Design Festival jest o tyle szczególny, że po raz pierwszy zobaczymy nową odsłonę identyfikacji wizualnej Instytutu, a także zapoznamy się z zajawką IWI_COLLECTION – oferty produktów wytwarzanych na terenie uczelni przez jej pracowników.

Obiekty sygnowane B+R_UAP są zrealizowane na rzecz naszych partnerów biznesowych, którzy są jedynymi dysponentami autorskich praw materialnych do efektów prac. 

Acoustic Premium Programm 

Projekt badawczo-rozwojowy zrealizowany dla firmy PAKIET Zbigniew Wechterowicz i Paweł Berek s.c. w ramach dofinansowania „Bon na innowacje”

Niniejsza kolekcja powstała z myślą o stworzeniu idealnych warunków pracy zarówno w przestrzeniach otwartych, jak indywidualnych. Zrealizowana została przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w ramach projektu „Bon na innowacje” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (program POiR 2014-2020).

Uniwersalny charakter rozwiązań wzorniczych połączony z niepowtarzalnym wyrazem optycznym elementów kolekcji pozwala na zastosowanie ich nie tylko we wnętrzach biurowych i domowych, lecz także w restauracjach, salach konferencyjnych, galeriach, gdzie oprócz poprawy warunków akustycznych mogą one stanowić istotny element dekoracyjny i podnoszący standard wizualny.

Wszystkie produkty niniejszej kolekcji zostały przebadane w certyfikowanym instytucie badań akustycznych i mają wysoki współczynnik dźwiękochłonności. Panele ścienne w zależności od materiału wykończeniowego na powierzchni mogą mieć współczynnik alfa na poziomie 0,7.

Kolekcja stanowi alternatywę dla wszechobecnych na rynku produktów miękkich. Znacznie ułatwia bieżące utrzymanie paneli w czystości oraz ich konserwację. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów o niskim poziomie przetworzenia produkt jest przyjazny środowisku i miły w dotyku. Innowacją znacznie poszerzającą możliwości aranżacyjne i pozwalającą na uzyskanie częściowych oszczędności inwestycyjnych jest rozwiązanie systemowe paneli ściennych, które mogą stanowić fronty meblowe. To udogodnienie jest szczególnie istotne w małych pomieszczeniach o zróżnicowanej funkcjonalności lub w pomieszczeniach zabytkowych, gdzie nie można zastosować rozwiązań ingerujących substancjalnie w ściany lub sufity pomieszczeń. Dodatkowym atutem kolekcji jest unikatowa paleta kolorystyczna, umiejętnie dopasowana do obowiązujących trendów wnętrzarskich.

ZDJ. ACOUSTIC PREMIUM PROGRAMM – panele dźwiękochłonne Fields
Autorzy: Magdalena Grenda, Justyna Burkiewicz, Mateusz Wróblewski, Michał Filipiak, Mateusz Słociński

IWI_COLLECTION jest własną, niezależną grupą gotowych rozwiązań wzorniczych i dzieł sztuki, stanowiących ofertę naszej uczelni zarówno dla klienta indywidualnego, jak instytucjonalnego.

Zaprezentowany zostanie przedpremierowo fragment kolekcji MISTRAL autorstwa Mateusza Wróblewskiego