Miejskie Galerie UAP oraz Wydział Malarstwa i Rysunku serdecznie zapraszają na wystawę:

Bartek Bałut | NO GRAVITY
– akwarele na papierze / grafika cyfrowa

13–24.04.2022

wernisaż: 13.04.2022 godz. 18.00

Galeria Curators’LAB
ul. Nowowiejskiego 12, Pozań

– wystawa towarzyszy 11. edycji Konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE o Nagrodę Artystyczną Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Bartek Bałut
bartekbalut.art
FB / IG: bartekalut.art

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Koninklijke Academie voor Schone Kunsten Antwerpen (2000 r.). Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w roku 2001. Aneks w pracowni Liternictwa prof. Bolesława Oleszki. Obrona doktoratu na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni w roku 2012, obecnie adiunkt – wykłada Liternictwo i Typografię oraz Podstawy Obrazowania Cyfrowego i Portfolio. Absolwent Jagiellońskiego Kursu Typografii (2019).
Od roku 2013 starszy wykładowca na Wydziale Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, gdzie pełnił funkcję dziekana wydziału w latach 2015–2020. Prowadzi tam Pracownię Grafiki Reklamowej. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem komunikacji wizualnej, plakatem i liternictwem.

Znakiem szczególnym twórczości Bartka Bałuta jest organiczna, ekspresyjna plama o bogatej strukturze i intrygującej chromatyce, materializowana w postaci abstrakcyjnych kompozycji na papierze w technice akwarelowej.

[Artysta o swojej pracy]:
Lubię papier dotykany zabarwioną wodą. Lubię zajmować się plamą, pielęgnować ją, ale tak aby jej nie utopić, musi zachować swoją naturę, naturalność. Minimum środków do zaistnienia obrazu, a jednak gdzieś wewnątrz niech żyje – trochę ze mnie, ale już poza mną. Nie chcę aby mój obraz opisywał świat, niech będzie po prostu jego częścią żyjąc w wyobraźni i pamięci innych. To i tak już ogromnie wiele.
Wychowałem się na pejzażu i malarstwie figuratywnym, co bez wątpienia jest wciąż wyczuwalne w mojej twórczości. Jednak najbardziej interesuje mnie napięcie pomiędzy potencjalnymi znaczeniami moich prac, ich niejednoznacznością a emocjami odbiorcy, którego refleksja prowadzi do zadumy nad ulotnością, kruchością bytu, pięknem i siłą natury, jej relacji z kulturą. Kulturą, która tworzy, ubogaca, ale posiada jednocześnie moc
destrukcji. Wszystko w zależności od naszych intencji i wrażliwości.

Ważniejsze osiągnięcia artystyczne:

• 2000 — Galeria PWST w Krakowie – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2001 – Galeria Krypta u Pijarów; wystawa młodych twórców krakowskich: „Na obraz i podobieństwo, Inspiracje Biblijne”.
  • 2001 – Pałac Sztuki Kraków; „Sześć ciał” – wystawa malarstwa nieformalnej grupy młodych malarzy, absolwentów ASP w Krakowie.
  • 2001 – Galeria Młodych Gazety Antykwarycznej, Kraków; wystawa malarstwa inaugurująca działalność galerii.
  • 2004 — Galeria Politechniki Krakowskiej Gil – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2005 — Wyróżnienie w 3 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Galerii Plakatu AMS za plakat Bądź mądry – czytaj prasę
  • 2005 — Nagroda specjalna w 4 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Galerii Plakatu AMS za plakat Jestem cool mimo kul
  • 2008 — BWA Galeria Miejska w Tarnowie – wystawa malarstwa z Januszem Janczy
  • 2008 — Pienkow Art Gallery Knoxville, Tennessee USA – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2009 — Galeria za Szybą, Wrocław – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2013 — Muzeum Okręgowe w Tarnowie – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2015 — Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2015 — BWA w Tarnowie – indywidualna wystawa malarstwa
  • 2017 — Udział w projekcie Kafka – Przełamywanie Granic, wystawa zbiorowa w Galerii
  • Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi
  • 2018 — Nowohuckie Centrum Kultury – udział w wystawie Młoda Akademia, z okazji
  • 200-lecia ASP w Krakowie,
  • 2019 — Udział w międzynarodowej wystawie Bez Limitu – Dom Umeni Opawa
  • 2019 — Realizacja cyklu plakatów Dusze Ziemi Tarnowskiej – wystawa indywidualna w galerii Bema 20 w Tarnowie oraz galerii bistro Sofa w Tarnowie
  • 2019 do obecnie — realizacja cyklu plakatowego Cycling Giants –stała ekspozycja od stycznia 2022 r. w Salonie Trek – Polska w Częstochowie.
  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 07.04.2022, 17:36