Miejskie Galerie UAP oraz Wydział Malarstwa i Rysunku serdecznie zapraszają na wystawę:
13–24.04.2022
wernisaż: 13.04.2022 godz. 18.00
Galeria Curators’LAB
ul. Nowowiejskiego 12, Pozań
– wystawa towarzyszy 11. edycji Konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE o Nagrodę Artystyczną Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Bartek Bałut
bartekbalut.art
FB / IG: bartekalut.art
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Koninklijke Academie voor Schone Kunsten Antwerpen (2000 r.). Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w roku 2001. Aneks w pracowni Liternictwa prof. Bolesława Oleszki. Obrona doktoratu na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni w roku 2012, obecnie adiunkt – wykłada Liternictwo i Typografię oraz Podstawy Obrazowania Cyfrowego i Portfolio. Absolwent Jagiellońskiego Kursu Typografii (2019).
Od roku 2013 starszy wykładowca na Wydziale Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, gdzie pełnił funkcję dziekana wydziału w latach 2015–2020. Prowadzi tam Pracownię Grafiki Reklamowej. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem komunikacji wizualnej, plakatem i liternictwem.
Znakiem szczególnym twórczości Bartka Bałuta jest organiczna, ekspresyjna plama o bogatej strukturze i intrygującej chromatyce, materializowana w postaci abstrakcyjnych kompozycji na papierze w technice akwarelowej.
[Artysta o swojej pracy]:
Lubię papier dotykany zabarwioną wodą. Lubię zajmować się plamą, pielęgnować ją, ale tak aby jej nie utopić, musi zachować swoją naturę, naturalność. Minimum środków do zaistnienia obrazu, a jednak gdzieś wewnątrz niech żyje – trochę ze mnie, ale już poza mną. Nie chcę aby mój obraz opisywał świat, niech będzie po prostu jego częścią żyjąc w wyobraźni i pamięci innych. To i tak już ogromnie wiele.
Wychowałem się na pejzażu i malarstwie figuratywnym, co bez wątpienia jest wciąż wyczuwalne w mojej twórczości. Jednak najbardziej interesuje mnie napięcie pomiędzy potencjalnymi znaczeniami moich prac, ich niejednoznacznością a emocjami odbiorcy, którego refleksja prowadzi do zadumy nad ulotnością, kruchością bytu, pięknem i siłą natury, jej relacji z kulturą. Kulturą, która tworzy, ubogaca, ale posiada jednocześnie moc
destrukcji. Wszystko w zależności od naszych intencji i wrażliwości.
Ważniejsze osiągnięcia artystyczne: