Przejdź do treści

Galeria AT serdecznie zaprasza na wystawę

ZBIGNIEWA TASZYCKIEGO

Otwarcie wystawy 14.03.2022 w g. 15-20

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań

Wystawa czynna do 25.03.2022 w g. 15-18


Zbigniew Taszycki (ur. 1955); w latach 1976–1982 studiował w PWSSP w Poznaniu. Dyplom z rysunku uzyskał w pracowni profesora Jarosława Kozłowskiego. Był wykładowcą Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku. Jego prace (instalacje, obrazy, rysunki) pokazywane były na wystawach m.in. w Seulu, Fukushimie, Petach Tikva, Marsylii, Berlinie, Assen, Wilnie, Tallinnie, Budapeszcie i wielu miastach Polski. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, Estonii, Chinach, na Litwie. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech twórczości Zbigniewa Taszyckiego jest realizacja prac do określonej przestrzeni, anektowanie jej. Dla Taszyckiego przestrzeń to podstawowy element i główny motyw w jego języku sztuki. Zawsze twórczo odnosił się do określonego miejsca, w którym wystawiał prace i ono w danej chwili, budowało jego sposób myślenia, dochodzenia do konkretnych rozwiązań twórczych. Dotyczy to zarówno duchowego przekształcania zastanej przestrzeni, jak i czysto fizycznej „ingerencji” w jej obszar. Jego realizacje artystyczne osadzone są przede wszystkim w szeroko pojmowanej idei sztuki; z nią prowadzi wewnętrzny dialog, do niej się bezpośrednio odnosi. Jednocześnie konsekwentnie buduje swój indywidualny i oryginalny, w jakimś sensie ascetyczny, system wartości i znaczeń w sztuce. W pracach artysty, w których na pierwszy rzut oka dominuje intelektualna logika i syntetyczna opcja myślowa, jest także wiele aspektów intuicyjnie wykreowanych, ujawniających się często za sprawą zaskakującego przypadku. I w tym sensie jest to sztuka o wielu obliczach, o potencjalności wielopłaszczyznowego doświadczania świata. O podejściu do sztuki przez Taszyckiego tak pisał Wojciech Ciesielski: „Dopiero po etapie zrozumienia pojemności, skali, napięć przestrzennych, relacji światła i cienia, przystępuje on do pracy. Wykorzystane zostają faktura podłogi, ciężar sufitu, przestronność ścian. Minimalizm form pozwala na odbieranie przygotowywanych przez artystę sytuacji, bez zakłócania ich nadmiernym „szumem informacyjnym” utrudniającym odbiór. Dlatego prace Taszyckiego znajdują się poza kontekstem literackim i często nie posiadają tytułów, po to, by nie ukierunkowywać jednostronnie widza. Przekaz intelektualny pozostaje jednak klarowny, zawiera się w podstawowych elementach wykorzystywanego języka wizualnego.”

Obecna wystawa Taszyckiego w Galerii AT to pokaz opierający się na rysunkowej anektacji przestrzeni, ujawnianej bezpośrednio na ścianie galerii. Jak twierdzi artysta: “ponownie jest to działanie typu site-specific, tym razem w ujęciu rysunkowym. Jako, że projekt wystawy ‘wychodząc’ z głowy odnajduje się na papierze w formie szkicu, zapisu myśli, finalnie jest realizowany w przestrzeni galeryjnej, w której może ulec zmianie.”

Zbigniew Taszycki jest od wielu lat związany z Galerią AT, gdzie od 1991 roku zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych.


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 08.03.2022, 11:03
  • Ostatnia edycja: 08.03.2022, 11:03