Serdecznie zapraszamy na wystawę:

MARIUSZ KRUK

piątek / 25.03.2022 / godz. 18.00 / otwarcie wystawy
wystawa czynna do 6.05.2022 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00

Mariusz Kruk zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Jest także autorem krótkich form poetyckich. Na wystawie prezentuje przede wszystkim asamblaże, do których stworzenia służą tkaniny, tektury, drewniane listwy, ścinki papieru, folie, sznurki, metal, plastik, aluminium, a nawet instrumenty muzyczne i inne gotowe przedmioty. Jego dzieła nawiązują w pierwszym oglądzie do estetyki znanej z prac konstruktywistów. Otwierają szerokie spektrum skojarzeń i interpretacji, związanych z obserwacją świata, widzianego jako wieloplanowy byt. Odkrywają związki znaczeniowe, badając relacje natury i kultury w odniesieniu do ludzkiej egzystencji – również w kontekście twórczości artystycznej. Dla artysty poznanie odbywa się w procesie kreacji wizualno-znaczeniowych skrótów myślowych.

Mariusz Kruk urodził się w 1952 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1983 roku założył grupę artystyczną Koło Klipsa, z którą był związany do 1987 roku. Jego twórczość na przestrzeni lat ewaluowała – od poetyckich i rozbudowanych do bardziej oszczędnych w formie dzieł. Artysta związany jest z Poznaniem, gdzie wykłada na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz.

W Galerii Białej w 2012 roku odbyła się pierwsza jego wystawa indywidualna, zaś w 2019 prezentowaliśmy kilka obiektów artysty w ramach zbiorowej wystawy Kojarz kolaż.

Galeria Biała
Centrum Kultury w Lublinie