To everyone who might support our activity in regards to helping Ukraine Art Students.

Magdalena Abakanowicz University of the Arts Poznan (UAP) has offered shelter to the group of 30 and still growing Ukrainian students – refugees.
Our University provides them safety, a place to stay, meals, access to facilities, courses and workshops. Our staff and students perform big effort and donate to our guests.
They do, however, need financial support to sustain their artistic activities and other necessities.
This is why the NOWA Foundation of the UAP has opened a bank account for those of you who want to make a donation.

Donations can be made to the following bank account:
Bank PKO BP:
SWIFT BPKOPLPW
IBAN PL

Please insert „donation for Ukraine” as the transfer reference.
fundacjanowa.uap.edu.pl

Thank You in advance!

Rector
Magdalena Abakanowicz University of the Arts Poznan (UAP)
Prof. dr hab. Wojciech Hora

Szanowni Państwo,
Społeczności Akademicka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,

Dla tych z Państwa, którzy czują chęć pomocy finansowej na rzecz uchodźców z Ukrainy, Fundacja NOWA Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu otworzyła rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny na poczet pomocy dla studentek – uchodźczyń z Ukrainy.

Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup żywności, środków higieny osobistej, leków, odzieży oraz innych niezbędnych artykułów potrzebnych dla wciąż rosnącej grupy 30 studentek, które pozostają pod opieką naszej uczelni.

Pieniądze można wpłacać na rachunek bankowy
Bank PKO BP nr konta 30 1020 4027 0000 1202 1725 3376
w tytule wpłaty prosimy wpisywać „darowizna – pomoc dla Ukrainy”.
fundacjanowa.uap.edu.pl

• Opublikowano: 21.03.2022, 18:33