Przejdź do treści

Miejskie Galerie UAP serdecznie zapraszają na wystawę:

Mateusz Dąbrowski | IMPLOZJA 2.0

18.02–6.03.2022

Galeria Duża Scena UAP
ul. Wodna 24

wernisaż: 18.02.2022, godz. 19.00

galeria czynna
środa-niedziela: 13.00–17.00

kuratorzy:

  • Paweł Flieger
  • Jakub Malinowski

„Z uwagi na to, że jest to pierwsza indywidualna prezentacja moich prac w Poznaniu, pokazuję przekrój swojej twórczości , począwszy od grafik lentikularnych powstałych w 2009 roku, do obiektu aktywnego – Kolumny powstałej w 2018 roku. Zależało mi tym samym do przedstawienia mojej drogi twórczej, fragmentów cykli tworzonych w różnym czasie ale dotykających pokrewnych wątków. Różne podejście do tematów postrzegania w zamierzeniu miało się koncentrować bardziej na wewnętrznej analizie humanizmu w odniesieniu do zawartej w niej duchowości a nie działań stricte optycznych.

Selekcjonując i skupiając się na tych, dla mnie, najistotniejszych a zarazem uniwersalnych tematach poszukuję prostoty. Instynktownie analizując połączenia idealizmu z minimalizmem, szukam ukrytych znaczeń wyłaniających się kontemplacyjnie, naturalnie z czasem. Interesują mnie podstawowe zjawiska występujące w naturze jak; przepływ energii, zdeterminowana i nieustająca procesualność materii, konfrontacja rzeczywistości cielesnej z obszarem meta, wszystko co wpływa na nieustające zmiany z którymi się konfrontujemy. Refleksja nad pojęciami fizycznymi stanowi podstawę do rozumienia swojego otoczenia, miejsca, tożsamości i natury.

Tytułowa IMPLOZJA 2.0 to inaczej pochłanianie i filtrowanie codzienności oswajając ją pomimo tego, że zawsze dominujące są pytania albo brak jednoznaczności, czego odbiciem jest proces twórczy zanurzony w intuicji i rozumie.Biała kolumna kręcąca się nieustannie, ciągnie za sobą kawał filcu zbierając jednocześnie brud z podłogi. Obrazy są odbiciem światła na jednolitej monochromatycznej powierzchni, światło zostało nałożone i pochodzi z zewnątrz. Obiekty materializują skumulowane emocje…Mam poczucie, że jest odwrotnie, że tworzony jestem przez swoją twórczość.”

Mateusz Dąbrowski


Mateusz Dąbrowski tworzy obiekty i instalacje przestrzenne, zajmuje się też malarstwem, grafiką artystyczną i projektową. Jego abstrakcyjne obiekty otwierają się na różne poziomy interpretacyjne. Koncentruje się wokół rzeczywistości niezauważanej, realności nielogicznej, bezprzedmiotowości, środowiska. Interesuje się zjawiskami takimi jak: czas, ruch, materia. W jego pracach nie ma jednoznaczności, zajmują go bardziej pytania niż odpowiedzi. Materiały, których używa, mają swoje znaczenie. Tworzy formy, których ideą jest wykraczanie poza ich materialność, a nierzadko interaktywny charakter dzieł jest kluczowy do współtworzenia znaczenia i sensu. Dąbrowskiego interesuje teoria ciągłego ruchu, powodującego nieustanną zmianę, zdeterminowany ewolucjonizm. Swoje rzeźby wprowadza w ruch symultaniczny z minimalistyczną powtarzalnością, parafrazując pracę żywego organizmu. 

www.mdabrowski.com

Mateusz Dąbrowski urodził się w 1980 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest doktorem habilitowanym, prowadzi Pracownię Serigrafii na macierzystej uczelni. Był uczestnikiem rezydencji artystycznej w Gütersloh w Niemczech w 2008 r., był nominowany do nagrody Paszportu Polityki w 2010 r., otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Grafiki na Tajwanie w 2010r., Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie w 2009 r., otrzymał stypendium Młodej Polski w 2015 r., nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską w 2010 r., pierwszą nagrodę ufundowaną przez firmę Siemens w 2005 r., półroczne stypendium ministerialne w 2010 r. Uczestniczył w Sympozjach Radziejowickich, organizowanych przez dr Bożenę Kowalską  


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 15.02.2022, 17:47
  • Ostatnia edycja: 16.02.2022, 08:18